Trójwymiarowa digitalizacja zabytków archeologicznych, wystawy obiektów zeskanowanych w 3D, wydarzenia rekonstrukcyjno-historyczne, debaty młodzieżowe – to niektóre działania planowane w ramach współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo.
W czwartek podczas briefingu prasowego w Lublinie poinformowano o szczegółach projektu „Dziedzictwo dostępne. Profesjonalizacja kadr kultury i upowszechnienie dziedzictwa kulturowego – interdyscyplinarne partnerstwo Muzeum Narodowego w Lublinie i Muzeum Historii Kultury w Oslo”. Inicjatywa otrzymała 483 tys. euro dofinansowania od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska wyjaśniła, że przedsięwzięcie realizowane jest po to, aby „archeologia była bardziej dostępna”. „Po to, żeby archeologia była bardziej zrozumiała, bardziej zadbana, zaopiekowana, zdigitalizowana i możliwa do +wzięcia+ przez wszystkich, dosłownie i w przenośni” – zaznaczyła.
Koordynatorka merytoryczna projektu, Marta Cyran, poinformowała, że tematem wiodącym projektu jest interdyscyplinarne zarządzanie dziedzictwem kulturowym. „Można powiedzieć, że lejtmotywem naszego działania będzie digitalizacja trójwymiarowa obiektów archeologicznych i wykorzystanie tej dokumentacji do ochrony, konserwacji, a także promocji dziedzictwa kulturowego” – powiedziała Cyran, zwracając uwagę, że partnerzy norwescy są „mistrzami w tej dziedzinie”.
„Od wielu lat prowadzą digitalizację swoich obiektów i robią to w sposób wręcz badawczy, naukowy – i tego chcemy się od nich nauczyć. Jednym z celów naszego projektu jest właśnie wymiana wiedzy i doświadczeń” – zaznaczyła koordynatorka.
Zgodnie z założeniami digitalizacji mają zostać poddane wybrane, najciekawsze zabytki archeologiczne, w tym artefakty pochodzenia skandynawskiego, odkryte na terenie Lubelszczyzny.
W ramach trwającego 16 miesięcy projektu przewidziane są m.in. również wystawy wirtualne i mobilne zabytków zeskanowanych w 3D, wydarzenia plenerowe i festiwale promujące dziedzictwo archeologiczne oraz kulturę materialną i duchową ziem wschodnich, jak Bitwa nad Bugiem, Weekend z Archeologią. Zaplanowano także debaty eksperckie na temat strategii cyfryzacji i popularyzacji zabytków i stanowisk archeologicznych czy też debaty młodzieżowe poświęcone ochronie dziedzictwa archeologicznego.
Muzeum Historii Kultury w Oslo jest częścią Uniwersytetu w Oslo i jedną z największych instytucji kulturalnych w Norwegii. W swoich zbiorach posiada ponad 3 mln obiektów, z takich dziedzin, jak archeologia, etnografia, antropologia. „Mamy również słynne okręty Wikingów i planujemy stworzyć nowe muzeum Wikingów, które będzie koncentrowało się na najważniejszych tematach związanych z naszym muzeum. Dlatego też stawiamy na cyfryzację i digitalizację” – wyjaśniła Ingvild Solberg Andreassen z norweskiego muzeum, obecna na briefingu prasowym w Lublinie.
Przekazała, że nie cała kolekcja muzeum jest udostępniona dla publiczności i „dlatego też ten projekt zmusi nas w pewien sposób do udostępnienia jej w technice cyfrowej dla szerszej publiczności, zwłaszcza dla młodych ludzi, żeby ich zachęcić do poznawania dziedzictwa kulturowego”.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ aszw/