Do maja 10 maja można przesyłać zgłoszenia do nagrody „Ambasador Polskiej Historii”. „Postanowiliśmy wyróżnić nią działające za granicą organizacje zasłużone dla upamiętnienia historii Polski i wspierające IPN w działalności edukacyjnej i naukowej” – powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.
"+Ambasador Polskiej Historii+ to nowa nagroda ustanowiona przez prezesa IPN. Nagroda jest przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. Przyznawana do 2022 r. nagroda +Świadek Historii+ była przeznaczona dla osób z Polski i spoza naszego kraju. Postanowiliśmy wyróżnić organizacje, które działają poza naszymi granicami i które w sposób szczególny zasłużyły się dla upamiętnienia historii Polski i wspierają IPN w obszarze działalności edukacyjnej i naukowej. Te organizacje także pielęgnują pamięć polską spuściznę, polskie groby i miejsca pamięci, a także walczą z kłamstwami i manipulacjami dotyczącymi historii Polski" - powiedział PAP rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.
"Słowo +Ambasador+ w nazwie mocno podkreśla i akcentuje aspekt działalności poza granicami Rzeczypospolitej. Zgłoszenia do nagrody +Ambasador Polskiej Historii+ przyjmuje IPN. Prosimy wnioskujących o to, by we wniosku zawarli dane o zasługach, które uzasadniają wybór. Laureatem nagrody może zostać także osoba nieposiadająca polskiego pochodzenia. Wnioskować można również o pośmiertne uhonorowanie" - dodał.
„+Ambasador Polskiej Historii+ to nowa nagroda ustanowiona przez prezesa IPN, przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. Przyznawana do 2022 r. nagroda +Świadek Historii+ była przeznaczona dla osób z Polski i spoza naszego kraju. Postanowiliśmy wyróżnić organizacje, które działają poza naszymi granicami i które w sposób szczególny zasłużyły się dla upamiętnienia historii Polski i wspierają IPN w obszarze działalności edukacyjnej i naukowej” – powiedział rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.
"Po zamknięciu listy zgłoszeń kapituła oceni je i wybierze +Ambasadora Polskiej Historii" - wskazał.
"To honorowe wyróżnienie, ustanowione przez Prezesa IPN otrzymują osoby oraz instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii polskiego narodu oraz wspierające instytut w realizacji ustawowej działalności. Jest to nagroda dla osób i instytucji zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbających o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla polskiego narodu" - podaje IPN.
"Opis powinien uwzględniać działania mające na celu pielęgnowanie pamięci historycznej o Polsce i Polakach poza granicami kraju oraz wspierające IPN w realizacji działalności w obszarach: edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Przykładem takiej działalności jest gromadzenie pamiątek związanych z naszą historią, poszukiwanie, zbieranie i archiwizowanie dokumentów jej dotyczących, opieka nad cmentarzami czy pomnikami oraz projekty popularyzujące dzieje najnowsze Polski" - czytamy na stronie instytutu.
Według informacji IPN uroczysta gala i przyznanie nagrody "Ambasador Polskiej Historii" odbędzie się w październiku w Warszawie w Łazienkach Królewskich. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/