Specjalny dodatek prasowy, serwis internetowy i zaplanowany na najbliższą sobotę piknik rodzinny w Mysłowicach - to niektóre inicjatywy katowickiego oddziału IPN związane z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą urodzin Wojciecha Korfantego, jednego z ojców polskiej niepodległości.
150. rocznica urodzin tego polityka, działacza narodowego, przywódcy III powstania śląskiego, myśliciela społecznego i publicysty była uroczyście obchodzona 20 kwietnia, jednak różne wydarzenia związane z postacią Korfantego zaplanowano także na kolejne miesiące. Sejm ustanowił 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego.
Jak poinformowała Monika Kobylańska z katowickiego IPN, w najbliższy piątek ukaże się dodatek prasowy „Wojciech Korfanty (1873–1939)”, który zostanie dołączony do „Dziennika Zachodniego” i „Nowej Trybuny Opolskiej”. „Bogato ilustrowany dodatek zawiera siedem artykułów w przystępny sposób przybliżających postać jednego z ojców niepodległości - Wojciecha Korfantego. Autorami są historycy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego” - dodała Kobylańska. Partnerem dodatku jest Towarzystwo Finansowe „Silesia”.
Ponadto Polskie Radio Katowice, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciech Korfantego oraz katowicki oddział IPN przygotowały specjalny serwis internetowy pt. „W imię wolności i niepodległości. Historia Wojciecha Korfantego” (https://korfanty.radio.katowice.pl/), w którym można znaleźć audycje radiowe oraz artykuły historyczne Korfantego.
W najbliższą sobotę w Parku Słupna w Mysłowicach odbędzie się piknik rodzinny pt. „Śląsk to wielka rzecz” zorganizowany w związku z obchodami Narodowego Dnia Powstań Śląskich, połączony z pokazem sprzętu wojskowego, którego zwieńczeniem będzie widowisko multimedialno-historyczne. W organizację wydarzenia zaangażowany jest katowicki IPN, który zaprezentuje swoje przedsięwzięcia związane z tematyką powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku.
Podczas pikniku będzie można zobaczyć trzy wystawy: multimedialną pt. „Wojciech Korfanty”, roll-upową - poświęconą kapitanowi Robertowi Oszkowi, bohaterowi wojny polsko-bolszewickiej i III powstania śląskiego, oraz zewnętrzną pt. „Powstania Śląskie 1919-1920-1921”. Zaprezentowane zostaną również wizualizacje wykorzystujące archiwalne fotografie z okresu powstań śląskich. W planie są również gry edukacyjne dla młodszych i starszych – podał IPN.
Na stronie internetowej IPN jest dostępna do pobrania w formie PDF biograficzna wystawa elementarna „Wojciech Korfanty”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach (https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/160690,Wojciech-Korfanty.html)
W 2023 r. ukazały się także publikacje IPN na temat Korfantego – drugie wydanie książki pt. „Wojciech Korfanty 1873–1939", autorstwa Grzegorza Bębnika, Sebastiana Rosenbauma i Mirosława Węckiego oraz broszura edukacyjna poświęcona postaci Korfantego.
Wojciech (właściwie Adalbert) Korfanty urodził 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawka (obecnie Siemianowice Śląskie). W latach 1903-12 i 1918 był posłem do Reichstagu oraz pruskiego Landtagu (1903-18), gdzie reprezentował Koło Polskie. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. W maju 1921 r., po niekorzystnych dla Polski wynikach plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.
W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był związany z Chrześcijańską Demokracją; był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej. Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/