Dom Św. Faustyny w Ostrówku koło Warszawy został otwarty dla zwiedzających. Pielgrzymi przybywający do tego miejsca mają obowiązek nosić maseczki i rękawiczki. Po obiekcie oprowadzani są pojedynczo lub po jednej rodzinie.
Można go zwiedzać od wtorku do soboty w godz. od 10 do 17., w niedzielę od godz. 11. do 17. z przerwą o 15. na Godzinę Miłosierdzia - poinformowano na stronie internetowej Domu Św. Faustyny.
Przez rok 1924 przed wstąpieniem do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia Helena Kowalska, obecnie św. s. Faustyna opiekowała się tam czwórką dziećmi państwa Lipszyców, pracując na swój zakonny posag.
Do dnia dzisiejszego w domu Lipszyców zachowało wiele przedmiotów, którymi posługiwała się Apostołka Bożego Miłosierdzia, w tym między innymi: jej osobiste łóżko, przedmioty codziennego użytku, meble, tara do prania, a nawet toaleta i umywalka. Są również wspomnienia po św. Faustynie, które spisała w 1952 r. Aldona Lipszyc.
Drewniany dom w Ostrówku, znany jako Dworek Lipszyców, został wybudowany w 1913 r. z inicjatywy Mejera Lipszyca. W czasie II wojny światowej jego mieszkańcy pomagali ukrywającym się w lasach partyzantom oraz wielu Żydom. Do XXI wieku zachował się w oryginalnym stanie. W 2009 r. dom od kolejnych właścicieli odkupiła diecezja warszawsko-praska. Po gruntownym wyremontowaniu odtworzono go w stylu epoki lat 20. XX wieku.
Zgodnie z decyzją poprzedniego ordynariusza abp. Henryka Hosera, dworek stał się centrum modlitwy oraz miejscem pielgrzymkowym i formacyjnym zwłaszcza dla młodzieży przygotowującej się do posługi kapłańskiej i zakonnej. Obok niego wybudowano Dom Pielgrzyma im. św. Faustyny, który został poświęcony we wrześniu 2018 roku i oddany do użytku.
Organizowane są tam rekolekcje i dni skupienia. Najbliższy odbędzie się 9 maja i ze względu na epidemię będzie miało charakter wirtualny. Rozważania poprowadzi duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej ks. Robert Wielądek we współpracy z posługującymi na miejscu siostrami ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Treści konferencji będą koncentrowały się wokół spotkań ze Zmartwychwstałym. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ dki/