Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski otrzymał w środę Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego przyznawaną przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.Uhonorowano go za osiągnięcia badawcze, konserwatorskie i popularyzatorskie dotyczące historii i zabytków Krakowa.
Patronem przyznawanej od 1995 r. nagrody jest jeden z członków-założycieli Towarzystwa, zapalony badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski.
"Jan Ostrowski jest w naszym mieście postacią nie tylko dobrze rozpoznawalną, ale też wielowymiarową. To dziecko Krakowa, potomek zasłużonego rodu, uczony od początku swej kariery konsekwentnie związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, członek Polskiej Akademii Umiejętności, a jednocześnie +Pan na Wawelu+. Od ponad ćwierć wieku dyrektor jednej z najważniejszych polskich placówek muzealnych, powołany na to zaszczytne stanowisko przez rząd Tadeusza Mazowieckiego. Koneser sztuki i kolekcjoner” – przypomniał w laudacji prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla.
Jak podkreślił Nagroda im. Klemensa Bąkowskiego przyznawana jest za osiągnięcia o charakterze badawczym, konserwatorskim lub popularyzatorskim dotyczące historii Krakowa i jego zabytków, ale w wypadku prof. Ostrowskiego słowo "lub" powinno być pominięte, bo jego zasługi dotyczą wszystkich tych trzech obszarów.
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu mówił, że jest zaszczycony nagrodą i tym, że znalazł się w znakomitym gronie jej laureatów. "Zrobiłem pewien rachunek sumienia i wyszło na to, że najsłabiej jest z pracą badawczą. Tak się składało, że od początku mojej pracy naukowej w 1969 r. nie zajmowałem się Krakowem może tyle, ile by należało” – przyznał prof. Ostrowski. Jak dodał, być może bardziej zasługiwałby na nagrodę za badania nad Lwowem.
Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Czesława Dźwigaja, dyplom i 5 tys. zł. Finansowo nagrodę wsparło miasto Kraków.
W gronie dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. prof. Tadeusz Chrzanowski, o. Adam Studziński, prof. Władysław Zalewski, Jan Janczykowski, Maria Rydlowa, prof. Stanisław Waltoś.
Prof. Jan Ostrowski jest dyrektorem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu od 1989 r. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. W 1973 r. pracował jako asystent w Ośrodku Dokumentacji Zabytków w Warszawie, a całe swoje późniejsze życie zawodowe związał z Krakowem, z Instytutem Historii Sztuki UJ i Zamkiem Królewskim na Wawelu.
W latach 1970 – 1991 był stażystą i stypendystą w Victoria and Albert Museum w Londynie, a ponadto w Vicenzy, Tours, Florencji i Monachium, w Princeton (New Jersey), Cambridge i Berkeley. Biegle zna pięć języków. Jest kawalerem m.in. Krzyża Wielkiego Orderu Polonia Restituta i francuskiej Legii Honorowej.
Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa działa od 120 lat. Zostało powołane w listopadzie 1896 r., a jego celem jest prowadzenie badań naukowych nad historią, sztuką i kulturą Krakowa, upowszechnianie wiedzy o Krakowie, utrwalanie poszanowania dla pamiątek i zabytków Krakowa, troska o ich stan i ochronę.
Przy towarzystwie powstał Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego oraz zainicjowany przez prof. Tadeusza Chrzanowskiego - Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1898 r. Towarzystwo wydaje "Rocznik Krakowski", który jest jednym z najważniejszych polskich wydawnictw humanistycznych.(PAP)
wos/ par/