Drugi Dzień Polonii rzymskiej odbył się w sobotę na terenie sanktuarium Divino Amore w Wiecznym Mieście. Kilkugodzinne spotkanie uświetnił występ żywiołowo oklaskiwanego zespołu muzycznego Mała Armia Janosika.
Druga już majówka, zorganizowana przez duszpasterstwo Polaków przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, zgromadziła w sobotnie popołudnie i wieczór kilkaset osób. Licznie przybyły polskie i polsko-włoskie rodziny, mieszkające w Rzymie i okolicach.
Obecna była ambasadorka RP we Włoszech Anna Maria Anders i inni przedstawiciele polskiej dyplomacji, a także działacze polonijni z prezeską Związku Polaków Urszulą Stefańską-Andreini.
Po mszy w sanktuarium rozpoczął się festyn na błoniach, podczas którego wystąpiły dzieci z polskich szkół. Dla najmłodszych przygotowano konkursy, zabawy i gry sportowe.
Dzieci własnoręcznie robiły czerwone korale, ucząc się mówić bezbłędnie: „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”.
Serwowano polskie przysmaki, w tym „ambasadzką grochówkę” serwowaną z wielkiego gara.
Po kilkugodzinnej zabawie na powietrzu w auli sanktuarium rozpoczął się koncert Małej Armii Janosika, największej kapeli góralskiej w Polsce.
Z liczącego ponad 200 członków zespołu do Rzymu przyjechało ponad 150 muzyków i śpiewaków. Pomysłodawcą zespołu jest skrzypek Damian Pałasz. W grupie przeważają dzieci i młodzież, ale są także dorośli.
Kilkaset osób długo oklaskiwało kolejne piosenki, a potem liczne bisy.
„Jakby było bliżej, to byśmy częściej przyjeżdżali” - tak na żywiołowy aplauz publiczności zareagował Pałasz. "Dziękujemy wam za to, że tak daleko od Polski można było poczuć polskość" - dodał.
Drugi Dzień Polonii rzymskiej odbył się pod patronatem ambasad RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy organizacjach Narodów Zjednoczonych w Rzymie oraz metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
W niedzielę, w 54. rocznicę śmierci dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, Mała Armia Janosika będzie na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, gdzie generał pochowany jest obok swoich żołnierzy.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/