Po renowacji kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo w ramach projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”, zabytkowy obiekt został ponownie otwarty dla zwiedzających. Świątynia powstała w miejscu pałacu i kaplicy Mieszka I.
W 1999 r. w okolicy kościoła NMP na Ostrowie Tumskim zespół archeologów pod kierunkiem prof. Hanny Kóćki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odnalazł relikty palatium Mieszka I. W następnych latach archeolodzy odkryli też fundamenty pałacowej kaplicy. Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo zbudowano w latach 1431-1448 staraniem Kapituły Poznańskiej przy znacznej pomocy biskupa poznańskiego Andrzeja z Bnina. Został konsekrowany w 1448 r. Do naszych czasów zachowało się prawie w całości sklepienie gwiaździste z XV w.
Poznański magistrat poinformował, że po zakończonej renowacji kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo w ramach projektu "Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu", zabytkowy obiekt został ponownie otwarty dla zwiedzających.
W ramach projektu wokół kościoła, w miejscu dawnej siedziby Mieszka I, stanęła podświetlana instalacja z artystycznego szkła o strukturze nawiązującej do starego muru. Ma ona w symboliczny sposób odtwarzać kształt reliktów palatium.
W podłodze kościoła zainstalowano ekran, na którym wyświetlane będą cztery popularnonaukowe projekcje filmowe opowiadające historię badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim. „Zostały one podzielone na różne wersje językowe i zróżnicowane ze względu na wiek zwiedzających” – dodano w komunikacie. Te same filmy są także prezentowane w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.
W ramach projektu wykonano także instalację artystyczną z nocnymi iluminacjami na ul. Ks. I. Posadzego oddającą zarys wałów grodu Mieszka I. W trzech punktach Ostrowa Tumskiego – niedaleko dawnego palatium, przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci oraz na Ostrówku – zainstalowano również lunety, które dzięki aplikacjom opartym na wirtualnej rzeczywistości mają wyświetlać turystom obrazy dawnego Ostrowa Tumskiego i zmian jakie zachodziły w krajobrazie wyspy na przestrzeni wieków. „Aktualnie sprzęt oczekuje na wgranie treści multimedialnych, co ma nastąpić do końca lipca” – zaznaczono w informacji magistratu.
„Wszystkie elementy łączy system emblematów-znaczników zamieszczonych w ulicach Ostrowa Tumskiego, który pozwala odbyć podróż śladami fortyfikacji piastowskich” – dodano w komunikacie.
W ramach projektu kioski multimedialne w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci zostały wzbogacone o nowe aplikacje omawiające w pięciu językach m.in. okoliczności powstania wałów grodowych na Ostrowie Tumskim, badania archeologiczno-antropologiczne na cmentarzysku śródeckim czy wykopaliska prowadzone w miejscu dawnej siedziby Mieszka I.
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zaznaczył, że dzięki przeprowadzonym pracom mieszkańcy i turyści zyskali nową atrakcję turystyczną, która podkreśla korzenie miasta, początki polskiej państwowości oraz chrześcijaństwa w naszym kraju. "Dzięki pomysłom architektów zostały udokumentowane w plenerze badania, prowadzone przez zespół prof. Hanny Kóčki-Krenz, czyli palatium Mieszka I. Jego zarys można oglądać cały czas, ale szczególnie w godzinach wieczornych wygląda on efektownie dzięki podświetleniu" - podkreślił.
Projekt „Tu wszystko się zaczęło” był realizowany wspólnie przez poznańską archidiecezję, samorząd miasta i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Całkowity koszt przedsięwzięcia sięgnął blisko 11 mln zł, z czego ponad 8 mln zł pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.(PAP)
Autor: Szymon Kiepel
szk/ pad/