Przez najbliższe trzy tygodnie w świątyniach Wielkopolski trwać będzie Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej. Koncert inauguracyjny pt. „Bądź wierny. Idź” odbędzie się w sobotę wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu.
Festiwal w tym roku ma swoją 19. edycję. Jego organizatorem jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Program koncertów obejmuje występy w świątyniach w Poznaniu, Złotowie, Obornikach i Międzychodzie.
Jak podali organizatorzy przedsięwzięcia, idea Festiwali Muzyki Pasyjnej i Paschalnej "utrwala i rozwija zapoczątkowaną przed wielu laty przez Feliksa Nowowiejskiego tradycję wykonywania muzyki pasyjnej i paschalnej w kościołach Poznania i Wielkopolski". "Koncerty te gromadziły kiedyś tłumnie melomanów, były też wielokrotnie transmitowane na antenie poznańskiego radia. Dziś również mają licznych słuchaczy" - podali organizatorzy.
XIX Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej odbywa się pod hasłem "Bądź wierny. Idź". Taki jest też tytuł sobotniego koncertu inauguracyjnego, podczas którego w poznańskim kościele na Wzgórzu św. Wojciecha wystąpi Zespół Wokalny Minimus pod dyr. Sławomiry Raczyńskiej. Zaprezentowane zostaną utwory Wacława z Szamotuł, Aleksandry Chmielewskiej, Pawła Łukaszewskiego i innych kompozytorów polskich. Prezentacjom muzycznym towarzyszyć będą recytacje w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły.
Koncert finałowy odbędzie się 28 kwietnia w kościele Łaski Bożej w Poznaniu. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem metropolity poznańskiego, marszałka województwa, prezydenta Poznania i burmistrza Złotowa.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.
Nowowiejski jest autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", opery "Legenda Bałtyku", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne - w tym ok. 600 pieśni. Twórca zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/