Filharmonia Kaliska będzie współprowadzona przez MKiDN i miasto Kalisz. Umowę w tej sprawie podpisali w środę w siedzibie MKiDN – minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
W środę w siedzibie MKiDN odbyła się uroczystość podpisania umowy o współprowadzeniu Filharmonii Kaliskiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Kalisz.
"W ciągu ostatnich lat udało nam się zwiększyć budżet MKiDN o 112 proc. Mniej więcej w tych samych proporcjach zwiększamy nasze wsparcie dla instytucji kultury, instytucji pamięci i instytucji artystycznych w całej Polsce. Dzięki temu mogliśmy także, o ponad 100 proc. zwiększyć liczbę instytucji współprowadzonych, czyli tych instytucji, które MKiDN współprowadzi na ogół z samorządami, czasami z instytucjami pozarządowymi" - powiedział minister kultury.
Ocenił, że dzięki tym działaniom "oferta polskiej kultury, w ciągu ostatnich lat, bardzo się zwiększyła". "Mamy bardzo długą kolejkę do tych współprowadzeń, bo to są dodatkowe pieniądze w budżecie instytucji artystycznych czy instytucji muzealnych" - dodał.
Przekazał, że "kryteriami doboru tych instytucji jest wysoki poziom artystyczny, kulturalny danej instytucji i znaczenie często ponadregionalne". "Trzecim kryterium jest kwestia wizerunkowa, czy dana instytucja nie jest przedmiotem jakiejś kontrowersji czy np. sporu pracowniczego, bo takie przypadki bywały, gdzie musieliśmy poczekać kilka lat do objęcia wsparciem instytucji dopóki gospodarze sami nie doszli do porozumienia" – mówił Gliński.
Poinformował, że jest to 25. instytucja artystyczna objęta opieką MKiDN w ciągu ostatnich ośmiu lat (21. instytucji artystycznych jest współprowadzonych przez MKiDN, 4. to nowe instytucje artystyczne - jak np. Polska Opera Królewska, prowadzone przez resort kultury).
"Ta opieka, to współprowadzenie polega na tym, że dokładamy się do budżetu instytucji w postaci dotacji podmiotowej, a także jesteśmy otwarci pozakonkursowo, czyli już nie trzeba występować w konkursach i programach ministra o dotacje inwestycyjne, czyli krótko mówiąc poprzez dotacje inwestycyjne także ministerstwo może wspierać działalność danych instytucji" – powiedział szef MKiDN.
"Cieszę się bardzo, że dzisiaj możemy podpisać umowę o współprowadzeniu Filharmonii Kaliskiej w Kaliszu - rozsławionej nie tylko przez to, że mówimy o najstarszym polskim mieście, ale także przez kulturę, muzykę" - wskazał Gliński.
Poinformował, że Filharmonia Kaliska będzie wspierana kwotą "co najmniej 1 mln 220 tys. zł rocznie". "To jest minimum, do którego zobowiązuje się MKiDN, jednak możliwe są także dotacje celowe i inwestycyjne. Na ogół nasze instytucje z tego korzystają. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu oferta polskiej kultury jest znacznie bogatsza" - ocenił.
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział, że podpisana w środę umowa "w ślad, za którą popłynął do tej instytucji konkretne środki, pozwoli nie tylko na utrzymanie tego bardzo wysokiego poziomu instytucji w tych coraz trudniejszych czasach, ale pozwoli na podniesienie tego poziomu".
Poinformował, że "miasto Kalisz podjęło już działania mające na celu przygotowanie inwestycji". Przypomniał, że Filharmonia Kaliska "póki co nie ma swojego domu, nie ma swojej siedziby, nie ma również sali, która spełniałaby oczekiwania zarówno Filharmonii jak i osób, które przychodzą na koncerty. To, że jesteśmy w tej chwili instytucją współprowadzoną przez MKiDN umożliwi nam aplikowanie o środki, stworzenie obiektu, na który miasto Kalisz, cała Wielkopolska południowa, czeka już bardzo długo" - wskazał prezydent Kinastowski.
Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej Ruben Silva ocenił, że to "dzień historyczny dla Filharmonii, początek nowej ery, nowego rozwoju". "Będziemy się starać, aby te pieniądze, które wpłynął do Filharmonii były wykorzystane, jak najlepiej" - zapowiedział.
Filharmonia Kaliska powstała w 1974 r. z inicjatywy dyrygenta Andrzeja Bujakiewicza jako Kaliska Orkiestra Symfoniczna, w której skład wchodzili głównie uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W 1993 r. instytucję przekształcono w Filharmonię Kaliską, której organizatorem zostało Miasto Kalisz. Aktualną siedzibą Filharmonii jest historyczny budynek nad rzeką Prosną, gdzie funkcjonuje Dom Muzyka, mieszczący biura oraz mieszkania muzyków.
W skład Filharmonii wchodzą: Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna Ensemble Frederic oraz zespoły kameralne. Koncerty odbywają się w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, będącego jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, otrzymując w 2014 r. nagrodę Grammy za album "Night in Calisia" z udziałem Randy’ego Breckera i Włodzimierza Pawlika. Orkiestra Kameralna Ensemble Frederic, wykonująca repertuar od baroku do muzyki współczesnej, związana jest z Pałacem Myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Kaliską jest Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski, mający na celu dotarcie do melomanów z odległych miejscowości, którzy mają ograniczony kontakt z kulturą. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ par/