Religia

10.10.2018

Franciszek: św. Jan Paweł II zabiegał o to, by Kościół stał na straży praw człowieka

Ojciec Święty Franciszek podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. Watykan, 16.05.2018.  PAP/A. Guz Ojciec Święty Franciszek podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie. Watykan, 16.05.2018. PAP/A. Guz

Papież Franciszek powiedział w środę podczas audiencji dla pielgrzymów z Krakowa, że święty Jan Paweł II działał na rzecz tego, by "Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów" i by był znakiem pokoju oraz sprawiedliwości.

Rano w Auli Pawła VI, przed audiencją generalną, Franciszek spotkał się z kilkuset uczestnikami pielgrzymki archidiecezji krakowskiej, zorganizowanej z okazji przypadającej 16 października 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Na czele pielgrzymki stoją metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski i jego emerytowany poprzednik, osobisty sekretarz Jana Pawła II kardynał Stanisław Dziwisz.

Zwracając się do polskich pielgrzymów papież powiedział: "Przybyliście tu jako przedstawiciele świętego Kościoła Bożego, który jest w Krakowie i który przyjął mnie z otwartymi rękami latem 2016 roku". Tak nawiązał do swej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży.

"Przybyliście razem z waszymi duszpasterzami i osobami konsekrowanymi, aby dziękować Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w przededniu 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową"- dodał.

"Jan Paweł II ubogacił Kościół powszechny wielką obfitością darów, które w dużej mierze zaczerpnął ze skarbca wiary i świętości waszej ziemi i waszego Kościoła. Niósł w sercu i – jeśli tak można powiedzieć – w ciele świadectwo świętych Krakowa: od św. Stanisława i św. Jadwigi Królowej, do św. Alberta i św. Faustyny" - mówił Franciszek.

Wskazał, że to od tych świętych polski papież "uczył się bezgranicznego oddania Chrystusowi i wielkiej wrażliwości dla każdego człowieka". To oddanie i wrażliwość przejawiały się w jego posłudze kapłańskiej, biskupiej i papieskiej - stwierdził Franciszek.

"Otrzymał od Boga wielki dar umiejętności odczytywania znaków czasu w świetle Ewangelii, i potrafił z niego korzystać, tak by wydawał owoce dla dobra swego narodu, waszego narodu, który pośród różnych bolesnych dziejów nigdy nie utracił ufności w Bogu i wierności własnej kulturze zakorzenionej w duchu chrześcijańskim" - zauważył.

Powiedział także, że św. Jan Paweł II "wierny tym korzeniom, starał się, aby Kościół zawsze stał na straży niezbywalnych praw człowieka, rodziny i narodów, aby był znakiem pokoju, sprawiedliwości i integralnego rozwoju całej rodziny ludzkiej".

Franciszek wyraził przekonanie, że bogata spuścizna, jaką zostawił św. Jan Paweł II, jest dla wszystkich, "a w sposób szczególny dla jego rodaków wyzwaniem, abyśmy byli wierni Chrystusowi i odpowiadali z radosnym oddaniem na powołanie do świętości", do którego są wezwani w konkretnej sytuacji osobistej, rodzinnej i społecznej.

"Drodzy bracia i siostry, św. Jan Paweł II wciąż czuwa nad Kościołem, który jest w Krakowie, a który bardzo kochał. Z nieba towarzyszy waszej drodze: rodzin, młodych i dziadków, kapłanów, sióstr zakonnych i wszystkich konsekrowanych; najbardziej doświadczonych przez życie i cierpiących. Ja również polecam się jego wstawiennictwu" - powiedział papież Franciszek. (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL