Galeria BWA, która tymczasowo mieści się na wrocławskim Dworcu Głównym, w ciągu 5-7 lat będzie miała nową siedzibę u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego. Instytucja ma mieć 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.
Dotychczasowa siedziba główna BWA mieściła się przy ulicy Wita Stwosza, w Pałacu Hatzfeldów – pozostałości po książęcej siedzibie zbudowanej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XVIII wieku. Zniszczony w czasie wojny budynek, w którym zachowały się zabytkowe fragmenty pałacu został zaadaptowany na potrzeby galerii sztuki współczesnej – BWA Awangarda.
Obecnie, ze względu na zły stan techniczny budynku, Awangarda funkcjonuje w tymczasowej siedzibie na Dworcu Głównym.
„Chcemy, żeby Galeria BWA, jedna z najważniejszych wrocławskich instytucji kultury, zyskała przestrzeń odpowiadającą jej potrzebom. Mówimy tu o ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej oraz dodatkowej przestrzeni biurowej i warsztatowej, potrzebnej w każdej tego typu placówce” – tłumaczył Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Galeria znajdzie się u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego, w pobliżu Centrum Sztuk Performatywnych "Piekarnia”, prowadzonego przez Instytut Grotowskiego.
Jak wyjaśnił Świerczewski, nowa siedziba ma powstać we współpracy z prywatnym inwestorem, który wzniesie budynek, przeznaczając najatrakcyjniejszą jego część na galerię, biura i przestrzeń warsztatową. „W tym celu, udostępniając deweloperowi działkę, zastrzeżemy w dokumentach przygotowanie odpowiedniej powierzchni dla BWA. Wpływ na kształt nowej przestrzeni będzie miał dyrektor Biura Wystaw Artystycznych” – dodał.
Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa zwrócił uwagę, że nowa siedziba BWA powstanie w rozwijającej się, dobrze skomunikowanej części miasta, przy powstających nadodrzańskich bulwarach, w sąsiedztwie ośrodka Grotowskiego. „Przygotowaliśmy wizualizację obiektu, w którym chcemy, by znalazła się galeria. Będzie to obiekt nowoczesny, ekskluzywny, z ogólnodostępnym placem” – mówił.
Poprzednia siedziba Galerii przy Wita Stwosza obejmowała ok. 800 mkw. powierzchni ekspozycyjnej, której zabytkowy charakter utrudnia zagospodarowanie przestrzeni pod tę funkcję. Sam budynek jest w złym stanie technicznym i wymagana jest jego gruntowna przebudowa, która - według wstępnych szacunków miasta - mogłaby kosztować nawet 60 mln zł.
„Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę Pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczny sposób na kondycję finansową miasta. Z drugiej strony nie możemy dopuścić, by instytucja o takim znaczeniu dla miasta pozostawała przez dłuższy czas bez odpowiedniej siedziby. Stąd decyzja o przygotowaniu nowego miejsca dla BWA Awangarda” - mówił Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury.
Przedstawiciele wrocławskiego magistratu zapewniają, że budynek przy Wita Stwosza nie pozostanie bez opieki miasta. Znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską, a przy sprzedaży zostanie objęty przetargiem ofertowym, który zapewni miastu wpływ na przyszłe funkcje budynku.
Dyrektor Wydziału Kultury przypomniał, że obecnie trwa konkurs na stanowisko dyrektora BWA Galerii Sztuki Współczesnej, którego zadaniem będzie przeprowadzenie instytucji w okresie, w którym będzie ona zmieniała siedzibę. Kandydaci mogą składać oferty do 17 sierpnia. „Uczestnicy konkursu będą musieli złożyć koncepcje programowe, które – co zapowiadamy z góry - zostaną opublikowane na stronie internetowej. Po raz pierwszy w Polsce konkurs na stanowisko dyrektora prowadzony jest w sposób maksymalnie jawny i transparentny” – podkreślił Pietraszek. Dodał, że w dziewięcioosobowej komisji konkursowej zasiądzie sześciu przedstawicieli strony społecznej.
Kadencja obecnego dyrektora BWA Galerii Sztuki Współczesnej Marka Puchały kończy się 16 września.
BWA Wrocław to założona w 1962 roku miejska instytucja kultury. Aktualnie BWA obejmuje galerie: Wrocław Główny (w której mieszczą się zasoby galerii Awangarda), Dizajn, Studio i SIC!. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/