Muzeum w Morągu, jeden z oddziałów regionalnego Muzeum Warmii i Mazur, przejdzie gruntowny remont – poinformował PAP dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski. Na prace remontowo-budowlane zostanie wydanych blisko 5 mln zł, z czego 3,2 mln to środki europejskie.
"Projekt przewiduje docieplenie ścian, podłogi i dachu, wymianę okien i drzwi na stolarkę energooszczędną, wymianę instalacji c.o. oraz grzejników, kompleksową modernizację instalacji oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne i wszelkie niezbędne prace związane z instalacją elektryczną" - podało Muzeum Warmii i Mazur.
"Ten gmach został odbudowany ze zniszczeń wojennych w czasach gierkowskich. Ciągle są tam awarie, ciągle coś wymaga naprawy. Chcemy to raz, a dobrze wyremontować" - powiedział PAP Żuchowski. Dodał, że w czasie prowadzenia robót (ich rozpoczęcie jest uzależnione od terminów przetargów - PAP) muzeum nie będzie zamknięte dla zwiedzających.
Dyrektor zapowiedział, że po remoncie ulegną zmianie prezentowane w Morągu wystawy. "Chodzi o to, by prezentowane eksponaty osadzić w szerszym kontekście. Jest tam np. znakomita kolekcja malarstwa holenderskiego, warto eksponować nie tylko same obrazy ale też wskazać, skąd one się w tym miejscu wzięły" - wyjaśnił. Dodał, że warto opowiedzieć zwiedzającym o wschodniopruskich siedzibach magnackich, w których często znajdowały się bogate i drogocenne zbiory malarstwa i rzeźby.
W ocenie Żuchowskiego, opowieść taką można zakończyć na zimie 1945 roku, kiedy tereny Prus Wschodnich zajęła Armia Czerwona. "W naszych zbiorach mamy unikatowe dwie +bumagi+ pisane cyrylicą, które dotyczą przejmowania przez czerwonoarmistów majątku w Gubławkach. Ołówkiem żołnierz napisał, co rekwiruje. To jest absolutny unikat, który pokazuje, jak tamten wschodniopruski świat się w 1945 roku kończył" - powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
Gmach, w którym mieści się morąskie muzeum przez blisko 400 lat był siedzibą rodową Dohnów, jednego z najznakomitszych rodów wschodniopruskich. W czasie II wojny pałac uległ bardzo znacznemu zniszczeniu i przez wiele lat był ruiną. Muzeum umiejscowiono w nim w latach 80. XX. w.
Obecnie modernizacje i remonty przeprowadzane są w muzeach w Olsztynie (zamek kapituły warmińskiej) oraz Lidzbarku Warmińskim (zamek biskupów warmińskich). (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ pat/