Cmentarz z czasów I wojny światowej w Woli Batorskiej (Małopolskie) przejdzie gruntowną rewitalizację. Będzie to możliwe dzięki środkom, które gmina Niepołomice pozyskała z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Burmistrz Niepołomic Roman Ptak przypomniał, że z każdym rokiem samorząd odnotowuje coraz więcej miłośników historii podążających szlakiem zabytkowych cmentarzy w tej gminie. „Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kolejnego w naszej gminie gruntowego remontu cmentarza wojennego, by udostępnić tę kartę historii szerszemu gronu odbiorców” – ocenił.
Gmina planuje przeprowadzić remont zabytku w dwóch etapach, w terminie od lipca do listopada br. W pierwszej fazie prac zostaną wykonane: rewitalizacja głównego pomnika, oznakowanie mogił, zidentyfikowanie poległych, zamieszczenie emaliowanych tabliczek imiennych na grobach, malowanie krzyży. W drugiej fazie przewidziano zrekonstruowanie ogrodzenia nekropolii.
Cmentarz wojenny 324 w Woli Batorskiej mieści 13 mogił żołnierzy austriackich poległych na początku I wojny światowej. Nekropolia znajduje się na terenie prywatnym. W 1999 r. została wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Jak zaznaczył Roman Ptak, na terenie gminy Niepołomice znajduje się wiele zachowanych po dzień dzisiejszy cmentarzy wojennych z okresu I i II wojny światowej. „To nie tylko ciekawe zabytki architektoniczne dla pasjonatów historii, ale miejsca zadumy, uczące szacunku wobec poległych. To niewątpliwie pomniki pamięci będące świadectwem minionej historii Ziemi Niepołomickiej. Wiele z nich zlokalizowanych jest w Puszczy Niepołomickiej, ze względu na rozgrywające się w lasach walki” - wskazał.
Według niego gmina Niepołomice co roku prowadzi działania mające na celu zapewnienie należytej ochrony nekropoliom wojennym – pod koniec zeszłego roku zakończyła się rewitalizacja cmentarza nr 327 z czasów I wojny światowej, stanowiącego cześć tamtejszego cmentarza parafialnego.
Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.
Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami - która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar "małym Verdun" lub "polskim Verdun".(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ mok/