Religia

19.12.2018

Góralskie pasterki odprawione zostaną w wielu kościołach w Beskidach

Góralskie pasterki zostaną odprawione w Wigilię o północy w wielu kościołach w Beskidach, m.in. w Szczyrku, Sopotni i Straconce – podała diecezja bielsko-żywiecka. Rokrocznie gromadzą rzesze wiernych kochających ludową kulturę.

Podczas uroczystych mszy św. zabrzmią góralskie głosy i instrumenty – okaryny, fujarki, skrzypce i basy. Zabrzmią dudy, a nawet trombity.

„Przibywojcie łostomili na Pastyrke po Wiliji. Do Straconki pod Magure, zaśpiywomy fsyćka chórem. Ka górolsko zagro dusa, w stajenecce, dlo Jezusa! Pastorałki i kolyndy bydzie słychać skrzipki wsyndy! Przybywojcie! Wos pytomy! Kiej zabijom na północ dzwony! Kiej zwierzynta przegodajom! Na Pastyrke wos pytajom!” – zaprosili na mszę św. do siebie wierni z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce, dzielnicy Bielska-Białej.

Bardzo wielu bielszczan przyciąga niepowtarzalnym nastrojem góra Dębowiec. Pasterka odprawiona zostanie tam w niewielkiej kaplicy pw. Matki Bożej Fatimskiej i Dzieci Fatimskich. Część wiernych przychodzi na nią z pochodniami lub z lampionami. Dodatkową atrakcją jest niezwykła panorama, jaka rozciąga się z położonego nad Bielskiem-Białą miejsca na wysokości 686 m n.p.m. Pasterki w kaplicy na Dębowcu, położonej nieopodal schroniska, odprawiane są od 20 lat.

Wierni zgromadzą się też w sanktuarium Pani Beskidów na Górce w Szczyrku. W miejscu, gdzie ono stoi, w 1894 r. 12-letniej Juliannie Peździe ukazała się Matka Boża. Później widziała ją jeszcze dwójka innych dzieci: Marianna Pezdek i Marianna Marek. Maria namawiała dziewczęta do odmawiania modlitwy "Anioł Pański", a także poleciła wybudować kaplicę. Drewniana kapliczka powstała jeszcze w 1894 r. W latach 1948-1953 wzniesiony został obecnie istniejący kościół-sanktuarium.

Salezjanie, którzy opiekują się miejscem, nazywanym także "Szczyrkowską Górą Błogosławieństw", zapowiedzieli, że po pasterce na placu przed świątynią zapłonie góralska watra, przy której zebrani będą mogli połamać się opłatkiem, pokolędować i poczęstować się świątecznym jadłem. Wystąpi zespół regionalny "Klimczok".

W kościele św. Jana Chrzciciela w Sopotni Małej góralska pasterka zostanie odprawiona po raz drugi. Kolędy zaśpiewa zespół "Romanka" i kapela "Eśta". Ta msza św. będzie transmitowana w Internecie na stronie www.beskidlive.pl.

Góralskie pasterki odprawione zostaną też w drewnianej świątyni Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, gdzie gromadzi się zawsze wielu ludowych muzyków, oraz w sanktuarium Pani Przyłękowskiej Góry w Przyłękowie.

W Beskidach w wigilijną noc temperatura ma być dodatnia. Wierni, którzy będą uczestniczyli w pasterkach, powinni pamiętać o parasolach. Może spaść deszcz ze śniegiem. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL