Drewniany, sześciokątny stół, na którym marszałek Piłsudski planował ofensywę warszawską w 1920 roku, zostanie w pałacu Czartoryskich w Puławach (Lubelskie). Taką decyzję podjęło Ministerstwo Rolnictwa.
Decyzja zakończyła spór pomiędzy puławskim Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNiG) - właścicielem pałacu Czartoryskich - a Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które chciało przejąć stół. Przeciwne temu były władze samorządowe, a także miasto Puławy i IUNG.
"Od początku uważaliśmy, że stół powinien zostać w Puławach w Sali Kolumnowej pałacu Czartoryskich, bo jest to historyczny mebel związany z Puławami, to kawałek historii miasta i powinien stać w tym miejscu, w którym spełniał historyczną funkcję" – powiedział PAP w czwartek profesor Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG.
"Mamy już przygotowaną salę, zrobiliśmy podłogę. Muzeum w Sulejówku zaoferowało się, że zrobi nam aranżację Sali Pamięci o Piłsudskim i do tego stołu dołoży nam trochę muzealiów, które posiada, a nie są eksponowane w tej chwili. I zrobimy tam taką swoją Izbę Pamięci poświęconą Piłsudskiego" – dodał Oleszek.
Marszałek Józef Piłsudski przebywał w Puławach od 13 do 16 sierpnia 1920 r. Przy sześciokątnym drewnianym stole planował ofensywę warszawską w 1920 roku i prowadził narady wojenne. "W tym okresie Piłsudski przebywał przez tydzień w Puławach, był goszczony przez swoich znajomych, profesorstwo z Instytutu i w Sali Kolumnowej odbywał narady z oficerami prawdopodobnie przy tym stole. Nie ma bowiem żadnej dokumentacji potwierdzającej ten fakt, ale ten stół stał tam już od ponad 100 lat, więc trudno sobie wyobrazić, żeby dowodzenie było przy innym stole" – wyjaśnił Oleszek.
IUNG wystąpił już do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wprowadzenie eksponatu na listę zabytków. "Jeszcze nie mam odpowiedzi, ale myślę, że nie będzie z tym problemu. Jak stół będzie na liście muzealiów to będę miał prawo zabiegać u ministra kultury o dotację na jego renowację" – podsumował Oleszek. (PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ pat/