Pochodzący z XVIII-wieku park w Gdańsku-Oliwie będzie oświetlony zimą po zmroku. Do iluminacji użytych zostanie ok. 50 tysięcy lampek. W linii prostej świetlne dekoracje będą miały długość 7,5 kilometra.
Jak poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej, iluminacja Parku Oliwskiego rozpocznie się 17 grudnia i będzie trwała do 31 stycznia 2017 r.
„W parku znajdzie się m.in. miejsce dla fontanny świetlnej o wysokości ponad pięciu metrów, a wzdłuż szpaleru drzew zostaną rozwieszone kurtyny świetlne o wysokości 12 metrów, tworzące tunel prowadzący zwiedzających do dalszej części parku” – wyjaśnił.
Dodał, że dekoracje świetlne znajdą się m.in. w Ogrodzie Francuskim parku oraz przy bramie wejściowej do tego popularnego wśród spacerowiczów miejsca.
Historia najbardziej znanego i reprezentacyjnego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat zakonu cystersów (założyli oni swój klasztor w Oliwie w XII wieku) Jacek Rybiński. 26 lipca 1734 r. król polski August III wydał w ogrodzie na terenie parku ucztę na cześć carycy Anny Iwanownej.
Od 26 listopada 1955 r., stulecia śmierci poety, park nosi imię Adama Mickiewicza - w parku ustawione jest popiersie wieszcza.
Część 13-hektarowej przestrzeni parkowej urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Jedną z głównych atrakcji parku jest palmiarnia. Pierwszy tego typu obiekt pojawił się w XVIII wieku. Od tego czasu palmiarnię wielokrotnie przebudowywano. Wewnątrz, w warunkach zbliżonych do naturalnych, oprócz palm rosną m.in. aloesy, agawy, araukarie, bananowce, fikusy, filodendrony, kaktusy, opuncje, storczyki i sagowce.
Szacuje się, że rocznie w Parku Oliwskim gości ok. miliona osób, z czego ok. 300-500 tys. osób zwiedza palmiarnię.(PAP)
rop/ agz/