Kultura i sztuka po 1989 roku

12.03.2018

Inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Oleśnie

26 Europejskie Dni Dziedzictwa 26 Europejskie Dni Dziedzictwa

Ogólnopolska inauguracja 26 Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) odbędzie się 8 września w Oleśnie (Opolskie) - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w tym mieście Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

"Zależy nam na propagowaniu wśród społeczeństwa historii jego lokalnych ojczyzn. W programie inauguracji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, który zaproponowały nam władze Olesna znalazło się to, co istotne dla szeroko rozumianej kultury i historii tutejszych ziem" - powiedział Skaldawski. "Mamy więc promocję architektury w postaci pięćsetletniego kościoła św. Anny, ale też tutejszego dziedzictwa kulturalnego, a nawet kulinarnego. To wszystko tworzy pewną całość, którą warto przekazać kolejnym pokoleniom" - dodał.

Burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki, przedstawił program inauguracji EDD w Oleśnie. Obchody rozpoczną się mszą z udziałem biskupa opolskiego Andrzeja Czai. Na rynku miasta zostanie przedstawiona sztuka "Piękna róża i dzielny Woko - legendarni założyciele Olesna" w wykonaniu miejscowego teatru Maska. W amfiteatrze odbędzie się występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. W wielu miejscach miasta odbędą jarmarki i wystawy rękodzieła. Dla aktywnych i ciekawych historii zaplanowano gry terenowe i wycieczki rowerowe. Na rynku odbędzie się koncert "Oleskie marzenie o niepodległości".

Skaldawski zapowiedział wprowadzenie do obchodów EDD nowej szaty graficznej, nawiązującej do hasła "Niepodległa dla wszystkich".

"Do tej pory każda edycja Dni Dziedzictwa miała własną oprawę. W efekcie można było odnieść wrażenie, że co roku mamy do czynienia z innym wydarzeniem nie mającym związku z poprzednimi. Chcemy do tego roku wprowadzić swego rodzaju jednolity kod wizualny, który połączy kolejne edycje Dni Dziedzictwa w czytelny dla każdego ciąg wydarzeń" - powiedział. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Paweł Tomczyk

masz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL