Znajdująca się w jasnogórskim Wieczerniku Kaplica Najświętszego Sakramentu została w poniedziałek poświęcona po trwającym ponad rok remoncie i renowacji. W pomieszczeniu, w którym są tabernakula z komunią św., zainstalowano m.in. nową wentylację i ogrzewanie podłogowe.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, datę poświęcenia wybrano nieprzypadkowo – w poniedziałek przypada liturgiczne wspomnienie patrona kaplicy - św. papieża Piusa X, nazywanego papieżem Eucharystii.
„Bardzo pragnęliśmy tego, by Najświętsza Eucharystia, którą rozdajemy w czasie uroczystych mszy św., szczególnie na błoniach jasnogórskich, była jak najgodniej przechowywana” - powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Przypomniał, że w poprzednim roku w sanktuarium udzielono komunii św. ok. 2,5 mln razy.
Twórcą nowego wystroju Kaplicy jest Jerzy Maciejowski, projektant i artysta współpracujący z Jasną Górą. Zaproponował on całkowitą modernizację. „Założenie najważniejsze było takie, żeby to była kaplica całoroczna, i żeby można było zmieścić wszystkie puszki (z komunią św. - PAP), które są używane kiedy jest tutaj ogromna liczba pielgrzymów, nawet 100 tys.” - powiedział autor.
Wieczernik i znajdująca się w jego centralnym miejscu mała Kaplica Najświętszego Sakramentu powstały w latach 1921-1927 ub. wieku. Projektantem Wieczernika był krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. W zamierzeniu miał on być miejscem, gdzie udzielana jest komunia i spowiedź, szczególnie w czasie znacznego napływu pielgrzymów.
„Prawdopodobnie kaplica, tak wygląda z dokumentów, była sezonowa. W związku z tym, nie było kraty, tylko jakaś zasłona. Potem był Sobór Watykański II i to, że można udzielać Sakramentu poza świątynią i ta kaplica została zamknięta kratą. Został ołtarz na środku i niewielkie tabernakulum. I dalej nie było warunków, żeby w sposób godny przechowywać na stałe tak dużą ilość puszek z Najświętszym Sakramentem” – opisywał Maciejowski.
Zgodnie z jego pomysłem, nowe tabernakula zostały umieszczone w ścianach kaplicy. Obecnie mogą one pomieścić ponad 200 puszek z komunią św. W kaplicy zainstalowano okratowane drzwi z szybą zespoloną, nową wentylację, a także ogrzewanie podłogowe - tak, by warunki do przechowywania Najświętszego Sakramentu były jak najlepsze przez cały rok, także jesienią i zimą, kiedy jest sporo wilgoci.
W ramach remontu gruntownej konserwacji poddano portal, przez który wchodzi się do kaplicy, wymieniona została posadzka. Kaplica ma całkowicie nowy układ ołtarza. „W trakcie prac pokazały się stare polichromie na sklepieniu, one nie były widoczne do tej pory. Dzięki temu odkryciu sklepienie nabrało nowej barwy, blasku” - powiedział administrator Jasnej Góry o. Czesław Brud.(PAP)
kon/ agz/