Walka o niepodległość 1914-1918

04.11.2018

Jasnogórskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu w Kaplicy Pamieci Narodu podczas jasnogórskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. PAP/W. Deska Odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu w Kaplicy Pamieci Narodu podczas jasnogórskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. PAP/W. Deska

Patriotyzm jest powołaniem, miłością do ojczyzny, obowiązkiem i misją – powiedział w niedzielę w Częstochowie podczas jasnogórskich uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

"Patriotyzm jest powołaniem, jest miłością do ojczyzny, jest obowiązkiem i misją, wynikającym z czwartego przykazania: Czcij ojca i matkę swoją, bo ta ziemia jest matką i jest sprawą honoru wobec innych narodów" - powiedział abp Depo w homilii podczas dziękczynnej mszy świętej.

"Jasna Góra w swojej przeszło 600-letniej historii przeżywała wiele ważnych i doniosłych wydarzeń, nierozerwalnie złączonych z życiem Kościoła w Polsce oraz dziejami naszego narodu" – dodał.

Jasna Góra 4 listopada w 1918 r. jako jedno z pierwszych miejsc w kraju stała się "skrawkiem" wolnej Polski. "Żołnierze polscy stanęli na tym miejscu pod dowództwem kapitana Artura Wiśniewskiego i złożyli pierwszy meldunek o odzyskaniu niepodległości Polski i wywiesili wraz z ojcami paulinami flagę biało-czerwoną z jasnogórskiej wieży” – wspomniał w homilii abp Depo.

Uroczystości odbywają się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, którego pamięć uczczono w niedzielę odsłaniając poświęconą mu pamiątkową tablicę.

W darach ołtarza podczas Eucharystii złożonych zostało pięć specjalnych ksiąg "Sto życzeń na 100 lat dla Polski". Życzenia dla Niepodległej dzieci wpisywały w szkołach. Są one szczególnym wotum tego pokolenia złożonym w darze dla czczonej w Częstochowie Maryi - Królowej Polski.

W programie niedzielnych uroczystości jest też patriotyczny piknik na błoniach jasnogórskich, barwny korowód dzieci i młodzieży niosących 100-metrową flagę narodową i wywieszenie 100-metrowej flagi z wieży nastąpi podczas rekonstrukcji wydarzeń z 4 listopada 1918r. Zapłonie też „ogień wolności”, zabrzmią patriotyczne pieśni i oratorium „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej o Stefanie Kardynale Wyszyńskim. Spektakularnym wydarzeniem obchodów jubileuszowych 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie wieczorem w narodowych barwach. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL