Obchody 300-lecia Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (pasjonistów) zaingeruje 22 listopada msza św. w bazylice Świętych Jana i Pawła w Rzymie pod przewodnictwem Sekretarza Stany Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. W Polsce uroczystości odbędą się w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie.
Liturgii o godz. 12.30 będzie przewodniczył Prowincjał Zgromadzenia o. Łukasz Andrzejewski. Natomiast 8 grudnia, o godz. 15.00 główne uroczystości odbędą się w Przasnyszu - poinformowało PAP Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa.
Podano, że mszę św. w bazylice Świętych Jana i Pawła na Celiusie w Rzymie pod przewodnictwem Sekretarza Stany Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina o godz. 10.30 będzie można śledzić na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Jaf_77A_BtU&feature=youtu.be
Zaznaczono, że 22 listopada we wszystkich wspólnotach zakonnych zostanie odprawiona uroczysta liturgia dziękczynna za dar powołania pasjonistowskiego inaugurująca jubileuszowe obchody 300-lecia założenia zgromadzenia.
Jubileusz będzie przebiegła pod hasłem "Odnowić naszą misję: wdzięczność, proroctwo i nadzieja". "Celem tego czasu jest pogłębienie naszego zaangażowania w podtrzymywanie żywej pamięci o Męce Pańskiej, jako ostatecznym wyrazie miłości Boga do wszystkich ludzi i do stworzenia oraz poszukiwanie nowych dróg promowania i pamiętania o Męce Pańskiej" - napisał przełożony generalny o. Joachim Rego.
Z okazji jubileuszu na ręce Ojca Joachima REGO, CP list skierował papież Franciszek. Zwrócił w nim uwagę, że żywotność charyzmatu wymaga dostosowania go do nowych potrzeb, "zachowując wciąż żywą pamięć twórczej mocy jego początków". "Jesteście zaproszeni do rozeznawania nowych sposobów życia i nowych form komunikacji, aby głosić miłość Ukrzyżowanego, dając w ten sposób świadectwo najważniejszemu elementowi Waszej tożsamości" - napisał papież.
Zwrócił uwagę, że aby odnowić ducha misyjnego powinni podjąć trzy wyzwania duchowe takie jak wdzięczność, proroctwo oraz nadzieję. Wyjaśnił, że "wdzięczność to pamięć o przeszłości w kontekście Magnificat i wchodzenia w przyszłość z postawą eucharystyczną".
"Niech memoria passionis czyni z Was proroków miłości Ukrzyżowanego w świecie, który traci sens miłości" - podkreślił.
Apelując, by zakonnicy nie skupiali się na realizacji swoich ziemskich potrzeb, papież zaznaczył, że "powołanie misyjne skierowane jest przede wszystkim do ukrzyżowanych naszych czasów - ubogich, słabych, uciskanych i odrzuconych przez różne formy niesprawiedliwości". Wyjaśnił, że realizacja tego zadania będzie wymagała szczerego zaangażowania w "wewnętrzną odnowę", która wynika z "osobistej relacji z Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym". "Tylko ukrzyżowani z miłości, tak jak Jezus na krzyżu, są w stanie pomóc ukrzyżowanym na ziemi, dzięki odpowiednio dobranym słowom i czynom" - czytamy w liście.
Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa zostało założone przez św. Pawła od Krzyża 22 listopada 1720 r. Regułę zakonną nowego zgromadzenia zatwierdził 15 maja 1741 roku papież Benedykt XIV. W roku 1847 zgromadzenie liczyło 498 zakonników (200 kapłanów, 186 braci, 112 studentów). Niespełna wiek później (1914) było to już 1663 (800 kapłanów, 397 studentów, 466 braci). W szczycie swojego rozwoju (lata sześćdziesiąte XX wieku) liczba zakonników sięgnęła 4 tys. Obecnie na świecie jest około 1800 pasjonistów - kapłanów i braci, którzy posługują w 62 krajach na 6 kontynentach.
Rodzina św. Pawła od Krzyż to obok ojców i braci Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa, także mniszki klauzurowe oraz kilka żeńskich wspólnot zakonnych, inspirowanych duchowością świętego. Do rodziny pasjonistowskiej należą również wierni świeccy m.in członkowie Rodziny Matki Pięknej Miłości, osoby noszące Czarny Szkaplerz Męki Pańskiej oraz należące do Bractwa Szkaplerznego. (PAP)
Autorka: Magdalena Gronek
mgw/ robs/