Religia

18.11.2018

Kard. K. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej chcemy dziękować za 100-lecie odzyskania niepodległości

Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz (L) podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Fot. PAP/R. Guz Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz (L) podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Fot. PAP/R. Guz

Przychodzimy do Świątyni Opatrzności Bożej po to, aby dziękować Panu Bogu za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - powiedział w niedzielę kard. Kazimierz Nycz do strażaków.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP obchodził uroczystość 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Metropolita warszawski kard. Nycz przewodniczył uroczystej mszy świętej dziękczynnej za strażaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Przychodzimy dziękować Bożej Opatrzności "za wielkie dzieła, jakie zdarzyły się na początku XX wieku, a także w czasie poprzedzającym - rok 1918" - mówił w homilii kard. Nycz. "Ojcowie Konstytucji 3 Maja obiecali powstanie tej Świątyni Opatrzności Bożej w dowód wdzięczności, za Jej opiekę nad Polską, nad naszym narodem. Obiecali wybudować Świątynię Opatrzności Bożej jako wotum wdzięczności za uchwaloną konstytucję" - zaznaczył hierarcha.

"To dziękczynienie przedłużamy dzisiaj w tej Świątyni na wszystkie aktualne sprawy, z którymi tutaj przychodzimy, polecając je Bożej Opatrzności, zarówno indywidualne jak i wspólnotowe. Przychodzimy też zawierzać to, co przed nami, to. co Pan Bóg dla nas przewidział, to co się odkrywa w naszym życiu dzięki Opatrzności Bożej. Przychodzimy tu to wszystko powierzyć Panu Bogu" - mówił w homilii metropolita warszawski.

Nawiązując do rocznic 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły obchodzonych przez Związek Ochotniczy Straży Pożarnych, kard. Nycz podkreślił, że strażacy ochotnicy "służyli całej naszej ojczyźnie" Jak dodał, przyszli oni dzisiaj, aby także włączyć się w to dziękczynienie za odzyskaną niepodległość 100 lat temu. Zaznaczył, że przyszli również dziękować za inną rocznicę - związaną z osobą św. Jana Pawła II, którego relikwie także w tej Świątyni się znajdują.

"40 lat temu w 1978 roku przeżyliśmy wszyscy ten niesamowity dzień, który trzeba przywoływać zawsze, kiedy z Rzymu przyszła wiadomość, że mamy nowego papieża. I tym nowym papieżem jest kardynał Karol Wojtyła z Polski, który przyjął imię Jan Paweł II. Nawet nie byliśmy w stanie przewidzieć - 40 lat temu - co ten wybór, co ta decyzja kardynałów przyniesie dla świata, dla Kościoła, dla Polski i dla każdego z nas. I dlatego dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za tego świętego Jana Pawła II wraz ze strażakami" - podkreślił kard. Nycz. Dodał, że Jan Paweł II zawsze pamiętał o strażakach, kiedy jeździli z pielgrzymką do Rzymu. "Pamiętał o was w każdej pielgrzymce do Polski" - zauważył.

Metropolita warszawski podziękował strażakom za ogromny ich wkład w przygotowaniu pielgrzymek, kiedy papież Jan Paweł II przyjeżdżał do Polski, kiedy spotykał się podczas każdej pielgrzymki w kilkunastu miastach i miejscach. "Zawsze można było nas was liczyć. I dzisiaj możemy śpiewać +Te Deum+ za wolną ojczyznę" - dodał kard. Nycz.

Przed mszą św., władze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej, na grobach zasłużonych Polaków, pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi walczącym o niepodległość ojczyzny, przy relikwiach św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i św. Floriana.

Po mszy świętej odbyło się wręczenie odznaczeń związkowych oraz uroczysty koncert okolicznościowy orkiestr i zespołów strażackich. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL