Podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia pragniemy modlitwę dziękczynienia i zawierzenia rozszerzyć na cały Kościół w Polsce i poświęcić ją dwóm wielkim pasterzom – św. Janowi Pawłowi II i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim.
W liście do wiernych w całej Polsce z okazji XII Święta Dziękczynienia, który ma być odczytany w niedzielę, kard. Nycz napisał, że okazją szczególną jest 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1979 r.
"Zapamiętaliśmy ją jako wielkie przesłanie do Kościoła i Polski, umacniające naszą wiarę, nadzieję i miłość, ale także jako wielkie wołanie o wierność Bogu, Kościołowi i ojczyźnie" – podkreślił hierarcha.
Dodał, że dziś starsze pokolenie przypomina sobie, a młode uczy się tych ważnych słów, jakie Ojciec Święty wypowiedział w Warszawie, w Częstochowie, Gnieźnie i w Krakowie. Żeby wspomnieć tylko wezwanie: +Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi+, a także słowa: +Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości, abyście od Chrystusa nigdy nie odstąpili+" – przypomina w liście metropolita warszawski kard. Nycz.
Zdaniem hierarchy okazją do szczególnego dziękczynienia za Prymasa Tysiąclecia jest bliska beatyfikacja Sługi Bożego Kardynała Wyszyńskiego i ścisły związek tych wielkich postaci.
Mówił o tym wzruszająco w dniu inauguracji swojego pontyfikatu Jan Paweł II: "Czcigodny i umiłowany księże prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem” – napisał w liście kard. Nycz.
Podkreślił jednocześnie, że dziś w całej Polsce dziękujemy za tych obu świętych pasterzy. "Ich dzieło jest wielkie dla Polski, Kościoła i świata. Ich nauczanie i świadectwo życia jest niezwykle aktualne. Takich pasterzy nam dzisiaj pilnie potrzeba. Idziemy do nich jako do naszych orędowników" – zaznaczył metropolita warszawski.
Dodał, że w tegorocznym Święcie Dziękczynienia wspominamy także inne rocznice przypadające w roku 2019, między innymi 30-lecie odzyskania wolności 4 czerwca 1989 r.
"Wydarzenie, które byłoby niemożliwe bez ofiary i wysiłku wielu ludzi, w tym papieża Jana Pawła II. Dziękujemy także za 20-lecie pielgrzymki z 1999 r., w której czasie Ojciec Święty beatyfikował 108 polskich męczenników. Za to wszystko chcemy nieustannie dziękować" – zaznaczył w liście kard. Nycz.
Nawiązując do uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, metropolita przywołał słowa Chrystusa z Ewangelii św. Mateusza: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". "To są słowa, które Jezus kieruje do każdego z nas. Mamy być świadkami tego, co wydarzyło się w Jerozolimie w czasie Paschy. Mamy głosić Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. To jest misja całego Kościoła, to jest powołanie każdego chrześcijanina. Kościół potrzebuje dzisiaj pasterzy, potrzebuje misjonarzy i apostołów. Najbardziej jednak potrzebuje autentycznych świadków Chrystusa i Ewangelii, którzy Ewangelię głoszą nie tylko słowem, ale przede wszystkim swoim codziennym życiem" – czytamy w liście kard. Nycza.
Zwraca w nim uwagę na to, że do takiego świadectwa wszyscy jesteśmy wezwani – chrześcijanie świeccy i duchowni.
"Na współczesne pytanie ludzi o sens życia, o Kościół, na dzisiejsze wątpliwości i czasem zgorszenia, nie ma innej odpowiedzi, jak jednoznaczne i radykalne świadectwo życia wszystkich ochrzczonych, bierzmowanych, wyświęconych, konsekrowanych, żyjących w rodzinach i zaangażowanych w przemianę świata. Bóg daje Kościołowi, także we współczesnych czasach, przewodników i orędowników, którzy są jasnym przykładem świadectwa ewangelicznego. Są to święci i błogosławieni. Są to także wspaniali świadkowie wiary, którzy żyją obok nas – święci małżonkowie, wspaniali rodzice, ludzie różnych powołań i zawodów. Trzeba ich tylko zobaczyć, trzeba do nich dołączyć. To jest przecież nasze powołanie do zbawienia, powołanie do świętości" – podkreślił w liście metropolita warszawski. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/