We wtorek w Poznaniu odbędzie się konferencja naukowa „Poznań i Wielkopolska 100 lat po śmierci Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego Prezydenta Miasta Poznania w niepodległej Polsce. Nowe spojrzenia”. Drwęski został powołany na stanowisko prezydenta miasta w listopadzie 1918 r.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Poznań i Wielkopolska 100 lat po śmierci Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego Prezydenta Miasta Poznania w niepodległej Polsce. Nowe spojrzenia” odbędzie się w trzech odsłonach.
Pierwsza część, którą zaplanowano w Bazarze Poznańskim, poświęcona zostanie postaci Jarogniewa Drwęskiego i temu, jak Poznań i Wielkopolska zmieniły się i funkcjonują 100 lat po śmierci pierwszego w niepodległej Polsce prezydenta miasta. W części drugiej, podczas której uczestnicy konferencji przeniosą się do Auli Lubrańskiego, wysłuchać będzie można referatów i wziąć udział w dyskusji. Ostatnia odsłona wydarzenia rozpocznie się we wtorek wieczorem w Teatrze Polskim, gdzie uczestnicy konferencji obejrzą jednoaktówkę pt. „Reni", sztukę napisaną przez Jarogniewa Drwęskiego i wystawioną w tymże teatrze w 1898 roku. Współczesną jej wersję wyreżyserował Piotr Kaźmierczak.
Osoby, które nie będą mogły osobiście wziąć udziału w konferencji, będą miały możliwość oglądania transmisji z wydarzenia na YouTube.
Organizatorem konferencji jest Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak wskazali organizatorzy, to właśnie na Wydziale Historii UAM zrodził się pomysł, aby dokładnie w setną rocznicę śmierci Jarogniewa Drwęskiego przypomnieć postać pierwszego prezydenta Miasta Poznania w niepodległej Polsce.
Drwęski został wybrany prezydentem Poznania w listopadzie 1918 roku – na miesiąc przed wybuchem Powstanie Wielkopolskiego. Formalnie był tylko komisarycznym nadburmistrzem, na wybór którego zgodził się Berlin, jednak dla Polaków - pierwszym polskim gospodarzem miasta od czasów napoleońskich. Objąwszy ponownie ten urząd – w kwietniu 1919 roku – stał się jedną z najpopularniejszych postaci w mieście. Drwęski zmarł 14 września 1921 roku, w wieku niespełna 46 lat. Pochowany został na Wzgórzu św. Wojciecha.
Miasto Poznań na swoich stronach internetowych przypomina, że do zasług Jarogniewa Drwęskiego należała nie tylko organizacja polskiej administracji. Z jego osobą wiąże się m.in. otwarcie pierwszej uczelni wyższej w Poznaniu - Wszechnicy Piastowskiej (w 1920 r. zmieniono nazwę na Uniwersytet Poznański), przejęcie przez Polaków Opery i Biblioteki Raczyńskich, czy inauguracja w 1921 r. pierwszego Targu Poznańskiego, który później przekształci się w Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ dki/