Kultura i sztuka po 1989 roku

11.05.2018

Konserwatorzy prowadzą renowację trzech cennych rzeźb z Katedry na Wawelu

Konserwatorzy prowadzą renowację trzech rzeźb z przełomu XV i XVI wieku, które stały w nawie głównej Katedry na Wawelu. Będą starali się odzyskać ich pierwotną formę, która została utracona ponad sto lat temu.

Rzeźby przedstawiają Ojców Kościoła, świętych: Ambrożego, Grzegorza i Hieronima, który wyciąga cierń z łapy lwa. Czwarta zdemontowana figura - św. Augustyna - powstała ok. 1900 r.

"Po zdjęciu rzeźb, które stały kilkanaście metrów nad poziomem posadzki, i po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że zostały one w całości przegruntowane i przemalowane pod koniec XIX wieku w trakcie tzw. wielkiej konserwacji prowadzonej przez Sławomira Odrzywolskiego. Przez to bardzo straciły one na plastyce. W przypadku św. Hieronima zachowało się 30-40 wykończeń pierwotnych, w dwóch pozostałych rzeźbach jest ich mniej" - mówił kierownik prac konserwatorskich dr Ignacy Jakubczyk.

Rzeźby zostaną poddane specjalistycznym badaniom m.in. chemicznym i fizycznym warstw wykończeniowych oraz badaniu tomografem komputerowym, żeby rozpoznać sposób ich powstania.

Proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki mówił, że nie została jeszcze podjęta decyzja, czy po renowacji rzeźby wrócą do katedry, czy będą eksponowane w Muzeum Archikatedralnym. "W muzeum mogłyby mieć bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność powietrza oraz bezpieczeństwo, a zwiedzający mogliby z bliska odkrywać piękno warsztatu dawnych mistrzów" – mówił proboszcz.

Prace prowadzone obecnie w nawie głównej Katedry obejmują dwa przęsła: środkowe i dochodzące do prospektu organowego nad wejściem głównym. Konserwacji poddane zostaną: sklepienie, ściany, malowidła i właśnie rzeźby. Prace są dofinansowywane przez SKOZK.

"Pozostanie jeszcze renowacja prospektu organowego, co o tyle się przedłuży, że przykrywa on ściany katedry pokryte niezinwentaryzowanymi i niezbadanymi do tej pory malowidłami" – mówił ks. prałat Sochacki. (PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL