Główna Księgarnia Naukowa, Księgarnia WAM, Cafe NOWA Księgarnia i Spółdzielnia Ogniwo – triumfowały w piątej edycji organizowanego w Krakowie plebiscytu „Wybieramy Księgarnie Roku”.
Jak poinformował Mieszko Hajkowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego w plebiscycie oddano ponad 3 tys. głosów.
Krakowianie i krakowianki wrzucali karty do głosowania do urn znajdujących się w 34 księgarniach i antykwariatach biorących udział w konkursie. Mieszkańcy mogli też głosować online. Placówki konkurowały w czterech kategoriach: autorski wybór książek, profesjonalna obsługa, klimat miejsca i ciekawy program wydarzeń kulturalnych.
W kategorii "Najlepsze książki" zwyciężyła Główna Księgarnia Naukowa przy ul. Podwale 6. Czytelnicy docenili szeroki wybór tytułów. Księgarnia ta oferuje ok. 50 tysięcy tytułów stacjonarnie i ponad 110 tys. w sprzedaży internetowej. W kategorii najlepszej obsługi wygrała księgarnia WAM – jedna z największych księgarń katolickich w Polsce. W jej ofercie znajdują się m.in. książki religijne, naukowe, beletrystyka, literatura dziecięca i młodzieżowa. Głosujący docenili tę placówkę za "przemiłych księgarzy" rozumiejących potrzeby czytelników, którym "swój czas poświęcają w 100 procentach".
Cafe NOWA Księgarnia na os. Zgody 7 została nagodzona za najlepszy klimat, a księgarniokawiarnia Spółdzielni Ogniwo działająca przy ul. Smolki 11A za ciekawe wydarzenia: spotkania autorskie, debaty na tematy społeczne i kulturalne, warsztaty i pokazy filmowe.
"Mieszkańcy Krakowa nie zapomnieli też o antykwariatach. Najwięcej głosów zdobył antykwariat Abecadło przy ul. Kościuszki 18, działający w miejscu dawnej apteki +Pod Aniołem Stróżem+. To miejsce, w którym można kupić i sprzedać używane, dawne czy zabytkowe książki, ale także minikawiarnia oraz przestrzeń wystaw, koncertów, spotkań literackich, kulturalnych i społecznych" – poinformował Hajkowski.
Organizatorami plebiscytu "Wybieramy Księgarnie Roku" są miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
To część strategii wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa. Miasto proponuje m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, wsparcie działalności kulturalnej w księgarniach, półki z patronatami wydawniczymi Kraków Miasto Literatury UNESCO i nadzwyczajne działania realizowane od wiosny 2020 roku w odpowiedzi na skutki pandemii koronawirusa, takie jak program pomocowo-ochronny "Księgarnie odporne". (PAP)
wos/ dki/