Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu droga była myśl, że powinniśmy razem – Żydzi i chrześcijanie – sławić i dawać świadectwo światu o tym, co nas łączy – mówił w czwartek w Krakowie podczas obchodów XXIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim kard. Stanisław Dziwisz.
W auli bł. Jakuba Strzemię przy klasztorze oo. Franciszkanów odbyło się spotkanie z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusza Jakubowicza.
Kardynał Dziwisz przypomniał, że hasło tegorocznego Dnia Judaizmu zostało zaczerpnięte z Księgi Wyjścia – Szemot "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować". "Myślę, że jest to dobry temat do wspólnej refleksji, bo dzisiejszy świat zatraca sens świętowania, spieszy się i wciąż szkoda mu czasu na oderwanie się od własnego zabiegania" – powiedział były metropolita krakowski.
Tadeusz Jakubowicz mówił, że czas biegnie bardzo szybko i Dzień Judaizmu jest obchodzony już po raz 23. "Jest mi ogromnie miło, że możemy się razem cieszyć, być z sobą, rozmawiać. Jak niedużo trzeba, żebyśmy się po prostu szanowali" – mówił przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
Jakubowicz porównał spotkanie do wejścia lekarza na salę chorych w szpitalu. "Jak on dojdzie do człowieka chorego, weźmie go za rękę, powie ciepłe słowo, ten człowiek czuje, że kogoś ma przy sobie. A ja się dzisiaj czuję w tym miejscu, że Państwa mam przy sobie i możemy wspólnie siedzieć i radować się. Tylko nie róbmy tego, żebyśmy się szanowali tylko, kiedy jest Dzień Judaizmu. Szanujmy się zawsze" – zaapelował. Życzył zebranym szczęścia, zdrowia i spokoju w 2020 r.
Podczas spotkania zabrzmiał psalm 121 odczytany po hebrajsku przez siostrę Krystynę Klarę ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa, a po polsku przez o. Marka Donaja, augustianina, proboszcza parafii św. Katarzyny. Były też krótkie prelekcje o czasie w judaizmie i chrześcijaństwie, szabacie i dziedzictwie judaizmu w liturgii Kościoła katolickiego oraz koncert Jarmuła Band i czas na skosztowanie specjałów m.in. żydowskich chałek, które powstały w środę podczas warsztatów kulinarnych w Centrum Społeczności Żydowskiej – JCC.
Wcześniej w Krakowie w ramach obchodów, w przygotowanie których włączył się Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" oraz Klub Inteligencji Katolickiej - odbyło się m.in. spotkanie z Zofią Radzikowską, zasłużoną i aktywną członkinią społeczności żydowskiej, laureatką Nagrody im. ks. Musiała oraz promocja książki ks. prof. Łukasza Kamykowskiego "Obraz Izraela i Żydów w myśli chrześcijańskiej".
W piątek w kaplicy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II odprawione zostanie nabożeństwo z udziałem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego.
Przed rokiem krakowskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim z inicjatywy społeczności żydowskiej zostały dedykowane pamięci zmarłego w 2016 r. kard. Franciszka Macharskiego. Kardynał w 2000 roku organizując ogólnopolskie obchody tego dnia, zadecydował, że odtąd będą one w Krakowie rokrocznie, niezależnie od centralnych uroczystości.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mhr/