Drewniany krzyż, wokół którego zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani są już w Namiocie Adoracji w krakowskim parku Jordana. Od wtorku przy tych wyjątkowych symbolach ŚDM w cichej adoracji modlą się pielgrzymi z całego świata.
"Krzyż razem z ikoną, które obecnie znajdują się w specjalnej kaplicy polowej będą w następnych dniach przewożone na miejsca uroczystości z udziałem papieża Franciszka. Będą obecne na Błoniach i na Campus Misericordiae" - powiedziała PAP Monika Palus, koordynatorka z sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Jak mówiła, każdego dnia, w którym będą odbywać się centralne uroczystości, symbole ŚDM będą wracać do Namiotu Adoracji, gdzie każdy będzie mógł się przy nich pomodlić.
Wnętrze Namiotu Adoracji przystrojono prostymi ozdobami z polnych kwiatów, panuje nastrój zadumy. Obok krzyża, ikony, a także monstrancji z bukowego drewna, którą wykonali bezdomni ze wspólnoty Emaus stanęła straż z Zakonu Rycerzy Kolumba. "Adoracja symboli krzyża i ikony Matki Bożej będzie się odbywać każdego dnia do godziny 17, z wyjątkiem środy, gdy będzie się można przy nich pomodlić do godziny 21. Ale jeżeli pielgrzymi będą chcieli zostać przy nich dłużej, będzie to oczywiście możliwe" - zapewniła Palus.
W pobliżu Namiotu Adoracji znajduje się jedna ze Stref Pojednania, gdzie młodzi ludzie mogą się wyspowiadać w kilkudziesięciu konfesjonałach. "Nie tylko w języku polskim, ale również w językach angielskim, niemieckim, francuskim oraz bardzo popularnym hiszpańskim. Wyspowiadać się będzie można również w zupełnie egzotycznych dla nas językach jak język chiński, i to w różnych jego odmianach, czy w języku koreańskim. Łatwo te miejsca można odnaleźć, bo umieścimy przy konfesjonałach tabliczki z nazwą danego języka" - dodała koordynatorka.
Przypomniała też, że pozostałe Strefy Pojednania podczas ŚDM znajdują się w Łagiewnikach i w kościele Mariackim. Spowiedź mają ułatwić specjalne modlitewniki, w których zawarto rachunek sumienia i warunki dobrej spowiedzi.
Prosty drewniany krzyż, który w parku Jordana od wtorku rana towarzyszy modlitwie młodych pielgrzymów, został wykonany w 1983 r. Rok później z woli papieża Jana Pawła II, który określił krzyż jako znak miłości Jezysa Chrystusa do człowieka, postawiono go w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Drugim adorowanym symbolem ŚDM jest ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, czyli Wybawicielki Ludu Rzymskiego. To kopia ikony, która znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Polska młodzież otrzymała symbole ŚDM w Niedzielę Palmową 2014 r. Jako pierwsza gościła je diecezja poznańska. Po odwiedzeniu pięciu polskich diecezji (poznańskiej, kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej) krzyż i ikona wyruszyły w wędrówkę po krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Były kolejno na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i w Czechach.
Do Polski symbole ŚDM wróciły 14 grudnia 2014 r., do tej pory pokonały w naszym kraju trasę liczącą kilkanaście tysięcy kilometrów. W Archidiecezji Krakowskiej krzyż i ikona odwiedziły m.in. parafie, szkoły, więzienia, domy pomocy społecznej. (PAP)
nno/ bos/