Religia

21.01.2018

Ks. Michał Jabłoński otrzymał Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka

Niedostatek dialogu międzyreligijnego w przeszłości prowadził do wojen, a współcześnie do eskalacji strachu i wrogości między ludźmi - powiedział PAP duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego ks. Michał Jabłoński, który otrzymał Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest ludziom, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kapituła doceniła ks. Jabłońskiego za podejmowany przez niego "trud i wysiłek na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji".

Jak zaznaczył ks. Jabłoński, dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu nauczyło go "bycie kalwinem w kraju, gdzie większość jest wyznania rzymsko-katolickiego". "To mnie od dziecka uczuliło na to, co to znaczy być innym, inaczej traktowanym - może nie jakoś bardzo źle traktowanym, bo już na szczęście świat nasz poszedł do przodu - ale po prostu inaczej" - wyjaśnił.

Przyznał, że kiedy współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek poinformował go, że został laureatem nagrody, "był zaskoczony". "W zasadzie nie robię nic nadzwyczajnego. Po prostu jestem, biorę udział w uroczystościach ekumenicznych i międzyreligijnych. W swoich kazaniach zawsze jestem przeciwko antysemityzmowi i marginalizacji jakichkolwiek grup z powodu religii, rasy czy przekonań" - tłumaczył.

"To, że przez długi czas ten dialog był zaniedbany, doprowadziło do wielu wojen. Także dziś niedostatek tego dialogu prowadzi do tragedii, m.in. do ataków terrorystycznych. A w naszym, mimo wszystko spokojnym społeczeństwie, brak dialogu powoduje, że ludzie, którzy niezbyt orientują się w problematyce ekumenizmu czy relacji międzyreligijnych, reagują strachem i wrogością na wszystko to, co inne" - podkreślił ks. Jabłoński.

Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych.

Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus ks. Indrzejczyk bez wahania zorganizował swoim kościele na wspólną modlitwę z okazji żydowskiego święta Radość Tory. Od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL