Niedostatek dialogu międzyreligijnego w przeszłości prowadził do wojen, a współcześnie do eskalacji strachu i wrogości między ludźmi - powiedział PAP duchowny Kościoła ewangelicko-reformowanego ks. Michał Jabłoński, który otrzymał Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest ludziom, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. Kapituła doceniła ks. Jabłońskiego za podejmowany przez niego "trud i wysiłek na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji".
Jak zaznaczył ks. Jabłoński, dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu nauczyło go "bycie kalwinem w kraju, gdzie większość jest wyznania rzymsko-katolickiego". "To mnie od dziecka uczuliło na to, co to znaczy być innym, inaczej traktowanym - może nie jakoś bardzo źle traktowanym, bo już na szczęście świat nasz poszedł do przodu - ale po prostu inaczej" - wyjaśnił.
Przyznał, że kiedy współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek poinformował go, że został laureatem nagrody, "był zaskoczony". "W zasadzie nie robię nic nadzwyczajnego. Po prostu jestem, biorę udział w uroczystościach ekumenicznych i międzyreligijnych. W swoich kazaniach zawsze jestem przeciwko antysemityzmowi i marginalizacji jakichkolwiek grup z powodu religii, rasy czy przekonań" - tłumaczył.
"To, że przez długi czas ten dialog był zaniedbany, doprowadziło do wielu wojen. Także dziś niedostatek tego dialogu prowadzi do tragedii, m.in. do ataków terrorystycznych. A w naszym, mimo wszystko spokojnym społeczeństwie, brak dialogu powoduje, że ludzie, którzy niezbyt orientują się w problematyce ekumenizmu czy relacji międzyreligijnych, reagują strachem i wrogością na wszystko to, co inne" - podkreślił ks. Jabłoński.
Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych.
Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus ks. Indrzejczyk bez wahania zorganizował swoim kościele na wspólną modlitwę z okazji żydowskiego święta Radość Tory. Od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.(PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ js/