Lublin jest miastem unii. Tu jednoczą się ludzie różnych narodowości, wyznań i poglądów. Czasem się ze sobą spierając, ale nie tłamsząc. To oznacza unia - powiedział etyk i filozof, były rektor KUL ks. prof. Andrzej Szostek odbierając Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin.
Podczas piątkowej uroczystości wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin w Teatrze Starym ks. prof. Andrzej Szostek powiedział, że Lublin jest miastem unii. „Ale mam na myśli nie tylko unię lubelską z 1569 r. Lublin jest miastem, w którym się jednoczą ludzie różnych narodowości, wyznań i poglądów. Czasem się z sobą spierając, ale się nie bijąc, nie tłamsząc. To znaczy unia” - powiedział ks. prof. Szostek.
Odbierając wyróżnienie etyk, filozof i były rektor KUL przyznał, że jest „niezmiernie zaszczycony i niemniej wzruszony i zakłopotany”. Dodał, że wiele zawdzięcza Lublinowi. „Mam świadomość tego, ile Lublin i ludzie Lublina zrobili i ciągle robią dla mnie. (…) Ogromnie dużo doznałem w tym mieście dobra, radości i piękna” - powiedział ks. prof. Szostek.
Podczas uroczystości, prezydent Lublina Krzysztof Żuk podziękował księdzu za lata reprezentowania miasta. „W imieniu mieszkańców Lublina chciałbym wyrazić ogromny szacunek do księdza profesora za te lata pracy dla akademickiego Lublina, dla nas wszystkich, za to, że ksiądz profesor swoją postawą czynił nas lepszymi” - powiedział Żuk.
Uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Księdzu Profesorowi Andrzejowi Szostkowi Rada Miasta Lublin przegłosowała na sesji 25 marca 2021 r. Za głosowało 17 radnych, pięciu było przeciw, sześciu wytrzymało się do głosu. Przed głosowaniem radni nie dyskutowali o tej kandydaturze.
W uchwale rady jest napisane, że tytuł Honorowego Obywatela Lublina dla ks. Szostka to wyraz wdzięczności i wielkiego uznania dla jego zasług "związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina, jako ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego".
Jak podkreśla uchwała, ks. Szostek jest wybitnym, światowej sławy filozofem i etykiem, od wielu lat związanym z Lublinem. W latach 1998-2004 sprawował funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, teraz związany jest z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Przypomniano, że ks. Szostek jest laureatem licznych prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.
"Jego moralna postawa i zasady, którymi kieruje się w swoim życiu zawodowym i osobistym, stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków. Wraz z tytułem Honorowego Obywatela prosimy o przyjęcie wyrazów naszej wdzięczności za zaangażowanie w działalność na rzecz Lublina i popularyzowanie wartości i zasad, którymi kierować powinien się każdy człowiek" – czytamy w uchwale.
Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin zostało uhonorowanych 17 osób: prof. Wiesław Chrzanowski, prezydent Lublina Marian Chojnowski, prof. Andrzej Nikodemowicz, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, prof. Rocco Buttiglione, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, abp Bolesław Pylak, św. Jan Paweł II, o. Hubert Czuma, ks. infułat Grzegorz Pawłowski, o. Ludwik Wiśniewski, prof. Giuseppe Guarnaccia, Tomasz Grzegorz Wójtowicz oraz ks. prof. Andrzej Szostek.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ ok/