W epoce postprawdy trzeba przypomnieć, że prawda, dobro i piękno są wartościami nadrzędnymi, wartościami, którym należy służyć – napisał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Zyzak w liście odczytywanym w poniedziałek wielkanocny.
"Święty Jan Paweł II często mówił o radości wynikającej z poznawania prawdy. Chociaż rozwój gospodarczy jest bardzo ważny, to jednak głównie dzięki naukom filozoficznym i teologicznym nastąpił wzrost świadomości społecznej, prowadzący do obalenia komunizmu. Dziedzictwo duchowe przekazywane kolejnym pokoleniom domaga się przede wszystkim osobistego zaangażowania i umiejętności tworzenia na jego fundamencie programu życia” - napisał ks. prof. Wojciech Zyzak w liście odczytywanym w kościołach archidiecezji krakowskiej.
Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przywołując Ewangelię wg św. Mateusza ukazującą arcykapłanów, którzy przekupują żołnierzy pilnujących grobu zmartwychwstałego Jezusa, zaznaczył, że scena ta dobrze charakteryzuje wszystkie te postawy, w których poświęca się prawdę na rzecz doraźnych korzyści materialnych.
„Również dzisiaj prawda jest zagrożona, gdyż w wielu środowiskach, choć toczy się żywa wymiana myśli na temat osiągnięć nauk przyrodniczych i ścisłych, istotne pytania dotyczące sensu życia pozostawia się bez odpowiedzi, sugerując, że każdy ma swoją własną prawdę” - zaznaczył rektor UP JPII.
Jak podkreślił, uznając potrzebę rozwoju materialnego, w którym szczególnie pomagają badania nauk przyrodniczych i technicznych, nie wolno lekceważyć wartości duchowych. „Uświadamiamy sobie to z całą mocą w roku, w którym nasza ojczyzna świętuje stulecie odzyskania niepodległości” - wskazał ks. prof. Zyzak.
Po trzech zaborach – przypomniał rektor krakowskiej uczelni - młode polskie państwo odziedziczyło sześć różnych systemów prawnych, kilka walut oraz trzy systemy administracyjne i szkolne. Istniały różne obyczaje, przyzwyczajenia i sposoby myślenia.
„Zbudowanie wspólnego państwa stanowiło wielki wysiłek organizacyjny i materialny, który jednak nie byłby możliwy bez wspólnych wartości, bez jednoczącej roli wiary katolickiej i kultury. Podobnie było w późniejszych, trudnych okresach naszych dziejów, kiedy to wizja rozwoju społecznego opartego jedynie na wzroście gospodarczym okazywała się iluzją, gdyż prowadziła do degradacji państwa i człowieka” - napisał w liście rektor.
Przywołując słowa św. Jana Pawła II zwrócił uwagę, że w pojęciu ojczyzna „zawiera się jakieś głębokie sprzężenie pomiędzy tym co duchowe a tym co materialne, pomiędzy kulturą a ziemią”.
Z kolei papież Franciszek - dodał ks. prof. Zyzak - mówił w Parlamencie Europejskim o konieczności uwzględnienia zarówno wymiaru duchowego, jak i materialnego w tworzeniu kultury. „Szczególną rolę w poszukiwaniu prawdy o tych dwóch wymiarach i ich wzajemnej relacji od wieków spełniają uczelnie” - podkreślił rektor.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ amac/