Okupacja niemiecka

03.09.2019 aktualizacja 06.09.2019

Kurator wystawy #StolenMemory: każda ofiara podpisana jest nazwiskiem

Fragment ekspozycji #StolenMemory. Fot. Andrzej Janikowski (Muzeum Krakowa) Fragment ekspozycji #StolenMemory. Fot. Andrzej Janikowski (Muzeum Krakowa)

Tutaj każda ofiara podpisana jest imieniem i nazwiskiem, to indywidualne przedstawienie losów jednostek w zderzeniu z terrorem reżimu nazistowskiego – powiedział PAP Mateusz Zdeb, kurator ekspozycji #StolenMemory, którą od wtorku można oglądać na pl. Bohaterów Getta w Krakowie.

Wystawa jest elementem kampanii, mającej na celu m.in. zwracanie odzyskanych po wojnie przedmiotów ich prawowitym właścicielom - ocalonym lub ich rodzinom. Akcję prowadzi niemieckie stowarzyszenie Arolsen Archives, które od 1962 r. przechowuje depozyty więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, próbując odnaleźć ich właścicieli.

"Pół wystawy poświęcone jest poszukiwaniom; na planszach prezentowane są przedmioty osób, których rodzin Arolsen Archives poszukuje. Jej druga część natomiast poświęcona jest skutecznym i udanym poszukiwaniom; prezentowane są przedmioty, które zostały zwrócone najczęściej rodzinom ofiar, ale też osobom, które przeżyły wojnę" - powiedział PAP kurator ekspozycji Mateusz Zdeb.

CZYTAJ TAKŻE

Jak podkreślił podejście do ofiar zbrodni nazistowskich, prezentowane na wystawie jest bardzo indywidualne. "Tutaj każda ofiara jest podpisana imieniem i nazwiskiem, znana jest historia tych osób, więc to są bardzo indywidualne przedstawienie losów jednostek w zderzeniu z terrorem reżimu nazistowskiego" - podkreślił.

Historia zwracania zagrabionych przedmiotów rozpoczęła się na początku lat 60. Wtedy to do Międzynarodowej Służby Poszukiwań (ITS)w niemieckim Bad Arolsen przekazano ok. 5 tys. rzeczy, odzyskanych po wyzwoleniu obozów Neuengamme i Dachau. "Warunkiem przekazaniem tych zbiorów było zobligowanie ITS do tego, żeby rozpoczęło akcję poszukiwania właścicieli lub ich rodzin, aby zwrócić im zagrabione rzeczy. W 2015 roku wszystkie te przedmioty zostały sfotografowane i udostępnione na stronie internetowej" - wyjaśnił Zdeb.

Wystawę #StolenMemory, która prezentuje efekty tych działań, po raz pierwszy zaprezentowano w ub. r. w z okazji Dnia Pamięci o Holokauście, w siedzibie UNESCO. Od tego czasu była ona pokazywana w całej Europie m.in. w Innsbrucku, Kassel czy Atenach. Dzięki kampanii Arolsen Archives oraz współpracy z wolontariuszami z Niemiec, Polski, Holandii, Nowej Zelandii, Francji, Hiszpanii i Norwegii do tej pory udało się zwrócić kilkaset depozytów.(PAP)

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL