Tegoroczna kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Łodzi potrwa cztery dni. Do akcji przyłączyły się Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz łódzkie stowarzyszenia patriotyczne.
Jak informuje Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu tegoroczna kwesta potrwa cztery dni i rozpocznie się w sobotę 29 października. Tego dnia kwestować będą m.in. harcerze, a dzień później członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. W poniedziałek 31 października datki na rzecz ratowania zabytków nekropolii zbierać mają żołnierze i kombatanci. Z kolei 1 listopada z puszkami staną m.in. przedstawiciele samorządu miasta i województwa, politycy, dziennikarze, aktorzy.
W tym roku prezydent miasta Hanna Zdanowska, po konsultacji z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem, zaprosiła do kwesty Wojewódzką Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz łódzkie stowarzyszenia patriotyczne. Udział w zbiórce obok WRKiOR potwierdzili przedstawiciele: Związku Piłsudczyków RP, Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego – Bractwo Kurkowe, Pododdział Honorowy Garnizonu Łódź Wojska Polskiego i Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Oddział w Łodzi.
Gawlik przypomniał, że kwesta na Starym Cmentarzu została zainicjowana w 1995 roku przez nieżyjącego już nestora łódzkich przewodników Stanisława Łukawskiego oraz łódzki ośrodek TVP. Szczególną rolę odegrał zmarły w 2012 roku dziennikarz Wojciech Słodkowski, który propagował ideę kwesty.
Według wyliczeń Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem zebrano dotąd ponad 1 mln 180 tys. zł, co w połączeniu z pieniędzmi samorządowymi pozwoliło na odnowienie ponad 130 zabytków nekropolii. W ubiegłym roku zebrano ponad 92 tys. złotych.
Stary Cmentarz w Łodzi działa od 1855 r. Od początku istnienia przewidziano na nim trzy części dla katolików, protestantów i prawosławnych. Obecnie część katolicka zajmuje obszar 11 ha, ewangelicka (z kaplicą Scheiblera) - 9 ha, a prawosławna - niespełna 1 ha.
Nekropolię wyróżnia bogactwo form i stylistyki pomników nagrobnych. Wśród jej zabytków jest ok. tysiąca kaplic grobowych, pomników nagrobnych, rzeźb i kutych ogrodzeń. Ich autorzy to często znakomici architekci i rzeźbiarze. Niemal 200 obiektów jest wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków, m.in. mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.
Stary Cmentarz jest miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość i ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Jest wśród nich m.in. wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński, aktor Leon Niemczyk czy tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej mec. Joanna Agacka-Indecka.(PAP)
jaw/ mow/