Przedmioty rękodzielnicze, a także surowce naturalne, takie jak drewno, zboże, wiklina, z których wykonano przedmioty użytkowe, znalazły się na wystawie „Etnoilustracje” poświęconej ludowym zwyczajom i obrzędom. Od niedzieli można ją oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Jak zachęcają organizatorzy, wystawa "Etnoilustracje – między światami" prezentowana w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego to połączenie świata bajki i tradycyjnych, żywych obiektów. Zwiedzający będą mogli poznać ludowe zwyczaje i obrzędy z regionu nadsańskiego i części dawnej puszczy sandomierskiej oraz różne aspekty związane z wiosenną, lokalną obrzędowością i obyczajowością.
"Projekt w unikalny sposób przybliża wątki związane z rodzimą tradycją. Prace łączą motywy graficzne inspirowane wzornictwem ludowym z humorystycznymi gadkami. Te zabawne anegdoty przywodzą na myśl wieści gminne, charakterystyczne dla niemal każdej małej społeczności" – wyjawiła Elżbieta Skromak, współorganizatorka ekspozycji.
Wystawa przybliża też sylwetki lokalnych rzemieślników i twórców ludowych.
"To właśnie ich prace zabiorą nas w podróż ku naturze, prawdziwej skarbnicy inspiracji, wzorów i materiałów. Tutaj magia przeplata się z czasem świątecznym i codziennością. Obiekty zaprezentowane na wystawie mają szczególne znaczenie. Są łącznikiem pomiędzy światami: tym dawnym, będącym naszym wspólnym dziedzictwem, i tym współczesnym, w którym już dorasta najmłodsze pokolenie" – zauważyła Skromak.
Na wystawie oprócz przedmiotów rękodzielniczych, znalazły się surowce naturalne, które posłużyły twórcom do wykonania przedmiotów użytkowych. Są to m.in. drewno, wiklina, glina i zboże.
Jak zauważają organizatorzy, dzięki wystawie widzowie mają szansę na nowo odkryć "półfantastyczny świat zdarzeń, przedmiotów i postaci", które mogą zainspirować do spoglądania w przeszłość, po to by z kolei móc na nowo odkrywać teraźniejszość: wspólne miejsca, wartości i historie.
"Bajkowe sceny, choć nawiązują do dawnej obrzędowości i obyczajowości, wciąż są aktualne. Odwołują się do źródeł etnograficznych, obiektów i opowieści ludzi, którzy wciąż kultywują swoje tradycje lub są z nimi silnie związani" – podkreśliła Skromak.
Oceniła, że "Etnoilustracje" "zachwycą międzypokoleniowe grono odbiorców".
Wystawa "Etnoilustracje – między światami" potrwa do 13 czerwca.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ ozk/