Kilkadziesiąt chórów, od parafialnych do zawodowych, z kraju i zagranicy, koncerty w salach filharmonii i wnętrzach świątyń, imprezy towarzyszące także poza regionem - w maju w województwie podlaskim odbędą się dwa festiwale muzyki cerkiewnej.
To region, gdzie mieszka najwięcej w kraju osób wyznania prawosławnego i gdzie muzyka cerkiewna rozbrzmiewa na co dzień w świątyniach. Obie imprezy - pierwsza w Hajnówce, druga w Białymstoku - mają swoją stałą publiczność i cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko prawosławnych.
Ponieważ ich terminy nie pokrywają się, wszyscy miłośnicy cerkiewnego śpiewu mają okazję posłuchać tej muzyki w różnych wykonaniach i wnętrzach.
W Hajnówce w najbliższy poniedziałek rozpoczną się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Festiwal potrwa do 14 maja, koncerty odbywać się będą w soborze Św. Trójcy, a w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział ponad trzydzieści chórów m.in. z Polski, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy.
Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, w tym wiejskie, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych.
Wśród imprez towarzyszących są koncerty uczestników m.in. w Warszawie, Gródku, Ełku, Czeremsze, Białowieży, Sokółce i Bielsku Podlaskim.
17 maja w Białymstoku rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2016"(MFMC). Ten festiwal uważany jest za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną.
Od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale swój początek ma w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jego nazwie. Koncerty odbywać się będą w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.
Tu również udział zapowiedziało ponad trzydzieści chórów m.in. z Polski, Białorusi, Macedonii, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Australii, zapowiadany jest nawet prawosławny chór ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Laureaci będą znani 22 maja.
Wśród imprez towarzyszących jest np. koncert w Supraślu, poświęcony pamięci znanego fotografika Wiktora Wołkowa.
Dwa niezależne od siebie festiwale muzyki cerkiewnej organizowane są w województwie podlaskim od czasu, gdy metropolita Sawa, zwierzchnik Cerkwi w Polsce, wycofał w 2202 roku poparcie tego Kościoła dla MFMC, który w Hajnówce odbywał się od 20 lat.
Powstał wtedy komitet organizacyjny nowej imprezy, która ma podkreślać religijny charakter muzyki prawosławia - Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. Dlatego w Hajnówce odbywa się festiwal pod patronatem Cerkwi, zaś w Białymstoku - impreza bez patronatu tego Kościoła, za to - z racji poziomu prezentacji - uznawana za jeden z najważniejszych takich festiwali na świecie.
Organizatorzy obu festiwali odnotowują, że w tym roku są to jubileuszowe, 35. edycje tych imprez. (PAP)
rof/ pz/