Makieta starówki Torunia dla niewidomych i niedowidzących stanie w niedzielę na tzw. placu podominikańskim. Wykonano ją z przetopionych, starych kluczy, które ofiarowali mieszkańcy miasta.
Dzięki makiecie hasło "gotyk na dotyk", które od 10 lat zachęca turystów do odwiedzenia grodu Kopernika i poznania jego zabytków, nabierze jeszcze jednego znaczenia.
Autorem makiety o wymiarach 170x120 centymetrów jest toruński rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer, który odwzorował z zachowaniem proporcji kamienice, kościoły i inne budowle Starego i Nowego Miasta. Przy poszczególnych obiektach umieszczono krótkie informacje o ich przeznaczeniu i historii napisane alfabetem Braille'a.
Do wykonania makiety posłużyły klucze, ale też wkładki patentowe i kłódki, które zebrano w czasie akcji "Klucz do mojego miasta", którą przeprowadzono w różnych punktach miasta w 2009 r. Zebrano wówczas 2446 kilogramów złomu.
Makieta została wykonana przed ponad rokiem. Tymczasowo stanęła na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, gdyż plac podominikański, przewidziany jako miejsce jej stałej lokalizacji, czekały prace rewitalizacyjne.
Plac podominikański, znajdujący się u zbiegu ulicy Dominikańskiej i Zaułku Prosowego, jest stosunkowo mało znany nawet wśród torunian i rzadko odwiedzany przez turystów. W XIV w. wzniesiono tam kościół św. Mikołaja i klasztor dominikański, które zostały rozebrane w pierwszej połowie XIX w. Zachowały się tylko pozostałości ruin. W północnej części placu w XIX w. wzniesiono budynki na potrzeby Twierdzy Toruń - Nowy Arsenał i piekarnię.
Podczas przeprowadzonej w drugiej połowie 2012 r. rewitalizacji placu m.in. przebudowano chodniki, zainstalowano oświetlenie, ustawiono ławki i stojaki rowerowe, a także przygotowano miejsce na ustawienie makiety zespołu staromiejskiego dla niewidomych i niedowidzących. (PAP)