Polska po 1989 roku

28.10.2017

Małopolskie: projekt Skansenova – trwa renowacja skansenów

Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Fot. PAP/J. Ochoński Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Fot. PAP/J. Ochoński

Projekt Skansenova, zakładający gruntowną renowację zabytków architektury drewnianej zgromadzonych w skansenach na terenie Małopolski, wszedł w kolejny etap realizacji. Do tej pory zrealizowano działania za ponad 1,5 mln zł. Wartość całego projektu to blisko 13,7 mln zł.

Jak poinformowała Marta Chlanda z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, w objętych projektem Skansenova dziewięciu skansenach już widać efekty pierwszych prac remontowych i konserwatorskich, które ruszyły w okresie wakacyjnym.

Dzięki przedsięwzięciu zabytki architektury drewnianej zgromadzone w skansenach na terenie województwa małopolskiego zostaną gruntownie odnowione, zabezpieczone przed pożarami i klęskami żywiołowymi, co zapewni większe bezpieczeństwo i komfort zwiedzającym. Powstaną także nowe ekspozycje i obiekty do zwiedzania, zostanie poszerzona oferta kulturalno-edukacyjna dla dzieci i dorosłych.

Przedstawicielka MIK podkreśliła, że zainicjowany przez województwo małopolskie projekt Skansenova jest pierwszym realizowanym na tak dużą skalę i tak kompleksowo przedsięwzięciem związanym z konserwacją i rewitalizacją zabytków drewnianych w regionie. Różnego rodzaju prace będą prowadzone w sumie w 104 zabytkowych obiektach, w tym cztery zostaną translokowane. Kilkadziesiąt budynków zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zmodernizowanych zostanie 10 wystaw stałych, a 81 obiektów zostanie zabezpieczonych przed kradzieżą i zniszczeniem.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 13,7 mln zł, a kwota dofinansowania z UE przekracza 9,1 mln zł. Unijne wsparcie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, natomiast pozostałą część finansuje Urząd Marszałkowski (9,5 proc.) oraz instytucje kultury i gminy.

W przedsięwzięciu wspieranym przez Małopolski Instytut Kultury uczestniczą: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (lider projektu), Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum Orawski Park Etnograficzny, Skansen w Sidzinie - Muzeum Kultury Ludowej, Skansen Dobczyce – część Muzeum im. Władysława Kowalskiego.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Agata Zbieg

rgr/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL