Planujemy stworzenie jednego muzeum martyrologicznego; pod egidę Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie weszłoby Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, które obecnie znajduje się w strukturach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Od początku roku Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (WMN) jest instytucją kultury wielkopolskiego samorządu, wcześniej podlegało Poznaniowi. Samorządy wymieniły się instytucjami kultury w związku z przygotowaniami do budowy w Poznaniu nowej siedziby oddziału WMN, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII, powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. Był to pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Fort VII został zbudowany w końcu XIX w. jako jeden z dziewięciu fortów głównych wchodzących w skład zewnętrznego obwodu Twierdzy Poznań.
Jak powiedział PAP Marek Woźniak trwają przygotowania do wydzielenia Muzeum Martyrologii Wielkopolan ze struktury WMN i połączenie z Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. W strukturach tej instytucji znajduje się już Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
"Chcielibyśmy, aby wszystkie trzy kluczowe dla martyrologii Wielkopolan miejsca w Wielkopolsce były w jednym projekcie muzealnym, w jednych rękach, aby skupić tę całą wiedzę, doświadczenie związane z muzealnictwem poświęconym martyrologii" – powiedział.
Według Marka Woźniaka połączenie instytucji przysłuży się także rozwojowi i popularyzacji Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII.
"Sądzę, że to jest dobry pomysł - oczywiście nie kwestionując tego, co do tej pory się tutaj działo. Koncentracja dorobku, zwłaszcza dorobku naukowego, byłaby znaczącym wzbogaceniem możliwości tego muzeum" - powiedział.
W ostatnim czasie zakończyły się warte blisko 28 mln zł prace wykonane w ramach projektu "Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego". Ich zasadniczym celem było zahamowanie procesów niszczących zabytkowy obiekt oraz przystosowanie remontowanych pomieszczeń na cele wystawiennicze, głównie na cele wystaw o tematyce martyrologicznej.
"W tej chwili najistotniejszym elementem będzie wypełnienie tych przestrzeni narracją historyczną. Fort VII to wciąż miejsce mało znane w Polsce. Potrzebne są chociażby nowe publikacje - na tyle spektakularne i na tyle wartościowe naukowo, żeby znalazły odzew, w środowisku muzealników, środowisku naukowym zajmującym się historią II wojny światowej i u szerokiego grona odbiorców" – powiedział Woźniak.
Marszałek przyznał, że w dalszej kolejności można się spodziewać porządkowania kolejnych części składowych obecnego Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
"Zależy nam na tym, żeby struktura muzealna była bardziej uporządkowana. W przypadku Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości mamy dziś do czynienia z konglomeratem wielu narracji. Jedna dotyczy powstania wielkopolskiego, druga - II wojny światowej, kolejne: fortyfikacji, wojskowości czy Czerwca ’56. Jest tutaj wiele wątków i wydaje się, że specjalizacja jest naturalną, dość logiczną formą doskonalenia przekazu" - powiedział. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/