Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2016

Miłośnicy historii zorganizowali muzeum w Braniewie

Członkowie Towarzystwa Miłośników Braniewa utworzyli w dawnym budynku kolegium jezuickiego lokalne muzeum historyczne. Placówka ma prezentować bogatą przeszłość tego najstarszego miasta na Warmii, nazywanego kiedyś "Atenami Północy".

 O planach utworzenia muzeum prezentującego historię pierwszej stolicy Warmii mówiono od wielu lat, ale dopiero teraz udało się to zrealizować - powiedział PAP prezes Towarzystwa Miłośników Braniewa (TMB) Zbigniew Kędziora. Towarzystwo otrzymało do zagospodarowania na ten cel pomieszczenia po bibliotece pedagogicznej w późnobarokowym budynku dawnego Liceum Hosianum przy ul. Gdańskiej.

Umowę użyczenia do 2025 r. pomieszczeń na potrzeby lokalnego muzeum podpisało starostwo powiatowe w Braniewie z warmińską kurią metropolitarną w Olsztynie, do której należy budynek. Dzięki pomocy samorządu, instytucji i prywatnych darczyńców członkowie TMB w ciągu kilku miesięcy zorganizowali tam wystawy muzealne. Odnowili i zagospodarowali wnętrza, kupili gabloty wystawiennicze i zaczęli gromadzić eksponaty z prywatnych zbiorów.

Na razie Muzeum Ziemi Braniewskiej zajmuje sześć pomieszczeń, w których można oglądać obiekty prezentujące historię Braniewa, kulturę materialną tej części Warmii czy dawne zakłady przemysłowe. Jest też ekspozycja poświęcona patronce miasta bł. Reginie Protmann, założycielce zgromadzenia sióstr katarzynek. W jednej z sal, gdzie obecnie znajduje się wystawa o zamku biskupim, mają być prowadzone zajęcia edukacyjne dla młodzieży.

Członkowie TMB zapowiadają, że powierzchnia wystawiennicza powiększy się po wyremontowaniu przez nich kolejnych pomieszczeń. Planują, że w odrębnych salach będą prezentowane militaria, wydarzenia epoki napoleońskiej czy zbiory biblioteki miejskiej, która obchodzi w przyszłym roku 70-lecie istnienia.

Pomysłodawcy liczą, że utworzenie muzeum pomoże zainteresować turystów historią siedziby pierwszych biskupów warmińskich, dawnej stolicy Warmii i najstarszego miasta tego regionu. Liczące obecnie ok. 17 tys. mieszkańców Braniewo było w przeszłości ważnym ośrodkiem szkolnictwa, przemysłu i handlu.

Od XVI w. do rozbiorów miasto pełniło rolę centrum życia naukowego i kulturalnego Warmii. Działało tu pierwsze w Polsce kolegium jezuickie Collegium Hosianum i diecezjalne seminarium duchowne, przygotowujące misjonarzy dla krajów skandynawskich i ruskich. Miasto zyskało wówczas międzynarodową renomę i miano "Aten Północy". (PAP)

mbo/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL