Marianna Otmianowska została powołana we wtorek przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Do tej pory pełniła funkcję p.o. dyrektora tej placówki.
Szef MKiDN zauważył podczas wtorkowej uroczystości, że Marianna Otmianowska prowadziła tę instytucję po śmierci prof. Zbigniewa Wawra. "Właściwe zarządzanie kulturą polega na budowaniu mądrych instytucji, ale też znajdowaniu odpowiednich ludzi, którzy tę instytucję poprowadzą" - podkreślił minister kultury.
Jak dodał, podstawą każdej instytucji są dobre interakcje wspólnotowe, a więc budowanie zespołu, tworzącego wspólnotę.
"Instytucja źle zrównoważona nie buduje ducha wspólnoty, tworzącego się między innymi poprzez doświadczenia, mądre planowanie, sukcesy czy sposoby zachowania się w obliczu porażek. Łazienki Królewskie to bardzo lubiana instytucja nie tylko przez warszawiaków, ale także przez turystów, którzy odwiedzają to miejsce. Służy ono utrzymaniu szacunku dla tradycji i polskich dokonań. Swój dom odnalazły tutaj także nowe instytucje" - podkreślił minister Gliński.
Dziękując za powołanie, Otmianowska podkreśliła, że jest wdzięczna ministrowi Glińskiemu także za przyjęcie programu przedstawionego MKiDN. "Będziemy podążać drogą silnej współpracy" - zapewniła Otmianowska.
Marianna Otmianowska jest historykiem sztuki, muzealnikiem, edukatorem, a także wykładowcą akademickim. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz podyplomowe studium pedagogizacji. Realizowała również stypendium w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w szwajcarskich muzeach na zaproszenie Fundacji Pro Helvetia.
Od lat jest zaangażowana w liczne projekty muzealne, w tym prowadzenie działań z zakresu edukacji kulturalnej oraz dostępności. Ma doświadczenie w planowaniu i realizacji projektów naukowo-badawczych m.in. z zakresu społecznej odpowiedzialności muzeów. Jest autorką i współautorką wielu artykułów, członkiem ICOM Polska oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W latach 2016-2018 była dyrektorem Narodowego Archiwum Cyfrowego, zaś w latach 2013-2016 kierownikiem Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Od 2018 r. Otmianowska jest związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. konserwatorskich, koordynując projekty i realizacje z zakresu konserwacji zabytków, zabytkowych ogrodów oraz inwestycji. Obowiązki dyrektora Muzeum objęła w grudniu 2022 r. Udało jej się rozpocząć współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w zakresie organizacji wystaw studentów uczelni w zabytkowych wnętrzach, jak również z Politechniką Warszawską, co zaowocowało organizacją międzynarodowej konferencji "Architektura Wyzwań - Odbudowa Ukrainy" oraz realizacją plenerowej instalacji "Pawilon Wolności".
Ponadto wprowadziła do stałego repertuaru Muzeum plenerowe spektakle "Śluby panieńskie" i "Noc listopadowa", wystawiane przez aktorów Teatru Klasyki Polskiej. Zorganizowała cieszącą się ogromną popularnością wśród zwiedzających wystawę "Kolor życia. Frida Kahlo", która wraz z programem towarzyszącym przyciągnęła do Łazienek Królewskich ponad 125 tys. osób. We wrześniu zainaugurowała kolejną wystawę pt. "Obietnica szczęścia. Maria Papa Rostkowska". (PAP)
Autorka: Agata Zbieg
agz/ godl/