Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zwiedził w piątek Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „To wspaniała przestrzeń wystawiennicza, doskonale wykorzystana” – powiedział szef resortu.
Prof. Gliński obejrzał dwie wystawy czasowe prezentowane w Pawilonie Czterech Kopuł. Pierwsza z ekspozycji to „Twarzą w twarz” – wystawa poświęcona zmianom, jakie zachodzą w statusie ludzkiego wizerunku i społecznym potrzebom jego rejestrowania. To prezentacja prac bisko dwudziestu artystów z Polski i zagranicy, których wspólnym tematem jest twarz.
Druga, czasowa, ekspozycja prezentowana jest na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł. Składa się z dwóch instalacji: „Długie gwiazdy” oraz „Praska przestrzeń światła” autorstwa niemiecko-amerykańskiego artysty Ottona Piene.
Minister kultury podkreślił, że Pawilon Czterech Kopuł to „wspaniała przestrzeń wystawiennicza, doskonale wykorzystana”. „Cieszymy się z dobrej współpracy ministerstwa z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pan dyrektor podkreślał, że dzięki naszemu wsparciu można nabywać nowe dzieła do kolekcji sztuki współczesnej” – mówił Gliński.
Dodał, że Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej jest „jednym z czołowych muzeów świata”. „Tak wspaniała przestrzeń nie często się zdarza” – mówił wicepremier.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski przypomniał, że w tym roku wrocławskie muzeum obchodzi 75-lecie istnienia. „W pierwszym kwartale tego roku osiągnęliśmy rekordową frekwencję, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Okazuje się, że muzea są potrzebne, wypełniają swoją misję, czynią świat ciekawszym” – mówił Oszczanowski.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/