Pomoc polskich specjalistów w rekonstrukcji zabytków zniszczonych w skutek trzęsienia ziemi we Włoszech zaproponował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński swojemu włoskiemu odpowiednikowi. Polscy konserwatorzy są w pełni przygotowani, by rozpocząć prace w Abruzji w 2017 r. - zadeklarował.
"W liście do ministra dziedzictwa kulturowego, działalności kulturalnej i turystyki Włoch Daria Franceschiniego, wicepremier Piotr Gliński zaproponował pomoc polskich specjalistów w rekonstrukcji zabytków zniszczonych wskutek trzęsienia ziemi we Włoszech. Polscy konserwatorzy dzieł sztuki w dziedzinie malarstwa ściennego oraz rzeźby są w pełni przygotowani pod względem organizacyjnym do rozpoczęcia prac w Abruzji w 2017 r." - czytamy w komunikacie przysłanym PAP w poniedziałek przez biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poinformowano, że list wicepremiera Glińskiego przed kilkoma dniami, za pośrednictwem Ambasady Polskiej w Rzymie, przekazano ministrowi kultury Włoch. "Z oczywistych względów - krótkiego czasu, jaki upłynął od przekazania listu - nie mamy jeszcze odpowiedzi od ministra Franceschiniego" - podano.
"Chciałbym zapewnić pana ministra o gotowości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do udzielenia pomocy w kompleksowej renowacji zniszczonych zabytków Abruzji" – napisał Gliński w liście. "Mamy wieloletnie doświadczenie w konserwacji dzieł sztuki i zabytków historycznych. Umiejętności polskiej szkoły konserwacji są dobrze znane w Europie i Ameryce Płd. – m.in. w Chile (po trzęsieniu ziemi), Francji, Turcji, Austrii, Belgii, na Ukrainie i Białorusi etc.” – zapewnił.
W wyniku trzęsienia ziemi, które 26 i 30 października nawiedziło środkowe Włochy, w różnym stopniu zostało zniszczonych i uszkodzonych ok. 200 tys. budynków. Jak informowali naukowcy, z pierwszych analiz zdjęć satelitarnych, uzyskanych z europejskiego programu monitorowania Ziemi Copernicus, wynikało, iż trzęsienie spowodowało deformację terenu o powierzchni 600 km kw. Jak podawały media, było to najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Włochy od 1980 roku.
Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się między regionami Umbria a Marche. Sytuację w rejonie Nursji w Umbrii opisywano jako dramatyczną. W miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt - patron Europy - zawaliła się bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady.
Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, gdzie według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki - urodzonych w 480 roku. (PAP)
mow/ mhr/