Kultura i sztuka po 1989 roku

23.07.2019

MKiDN: ok. 17 mln zł na rewitalizację i digitalizację Katedry Świdnickiej

Ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trafi do Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy. Umowę w tej sprawie podpisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński - podało we wtorek MKiDN. Całkowita wartość projektu pn. "Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej" wynosi około 20 mln zł.

MKiDN poinformowało, że "zaplanowane prace konserwatorskie będą obejmowały m.in. konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium, konserwację 6 prostokątnych oraz 8 owalnych obrazów wielkoformatowych z ramami z nawy głównej i konserwację 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej". 

Dodano, że "wszystkie obiekty poddane konserwacji zostaną jednocześnie zdigitalizowane, co będzie niejako dopełnieniem prac konserwatorskich i umożliwi przyszłą prezentację obiektów w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej". Inwestycja zakończyć się ma do końca czerwca 2022 roku. 

W komunikacie Ministerstwa kultury napisano, że Katedra w Świdnicy to "jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska". Przypomniano, że w roku 1330 budowę obecnej świątyni rozpoczął książę świdnicki Bolko II. "Wśród najcenniejszych ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia znajduje się gotycka płaskorzeźba z XV wieku ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej (kopia Ołtarza Mariackiego)" - podkreślono.

W 2017 roku Katedra Świdnicka, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa, została uhonorowana tytułem Pomnika Historii nadawanym przez prezydenta RP. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL