Europa i świat po 1989 roku

24.07.2017

MKiDN: wiceminister Jarosław Sellin z wizytą na Ukrainie

Wiceminister kultury Jarosław Sellin. Fot. PAP/P. Wittman Wiceminister kultury Jarosław Sellin. Fot. PAP/P. Wittman

Zapoznanie się ze stanem projektów finansowanych ze środków polskiego resortu kultury - to cel wizyty wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina na Ukrainie, która potrwa do środy. Wiceszef MKiDN odwiedzi m.in. kościół i zabytkową nekropolię w Łopatynie i Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Jak poinformowało MKiDN, wiceminister podczas rozpoczętej w niedzielę wizyty na Ukrainie odwiedzi kolegiatę w Żółkwi, gdzie Fundacja Dziedzictwa Kulturowego prowadzi prace konserwatorskie zabytkowego fryzu zaprojektowanego przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Podczas wizyty mają zostać poruszone kwestie współpracy polskich instytucji kultury z Państwowym Rezerwatem Historyczno-Architektonicznym w Żółkwi.

W komunikacie resortu wskazano, że "największym i najtrudniejszym" projektem realizowanym przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego z funduszy MKiDN i Senatu RP na terenie obwodu wołyńskiego jest restauracja kolegiaty Radziwiłłowskiej w Ołyce.

"Polskiemu resortowi kultury zależy również na objęciu kompleksową opieką katedry łacińskiej pw. św. Piotra i św. Pawła w Łucku wraz z powstającym tam Muzeum Diecezjalnym. Kwestie te zostaną poruszone podczas spotkań zaplanowanych w Ołyce i Łucku" - napisano.

Jednym z etapów pobytu Sellina na Ukrainie będzie także kościół i zabytkowy cmentarz w Łopatynie. Zdaniem MKiDN działania prowadzone w Łopatynie to "jeden z przykładów bardzo dobrej współpracy współczesnych ukraińskich mieszkańców z potomkami Polaków, którzy opuścili miasteczko po II wojnie światowej i osiedlili się w Wójcicach na Dolnym Śląsku".

Podczas wizyty we Lwowie Jarosław Sellin spotka się z ukraińskimi muzealnikami, odwiedzi oddziały Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie oraz weźmie udział w polsko-ukraińskich komisjach konserwatorskich w kościele pojezuickim oraz na Cmentarzu Łyczakowskim.

"Strona polska zainteresowana jest pogłębieniem współpracy nie tylko w kwestii organizacji i wymiany wystaw czy wypożyczania eksponatów, ale również projektów związanych z digitalizacją i udostępnianiem kolekcji muzealnych oraz ochroną zbiorów" - poinformowano.

Wiceminister Sellin odwiedzi także mogiły i cmentarz wojenny we Lwowie - Cmentarz Orląt Lwowskich oraz Memoriał Żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej i kwatery żołnierzy lwowskich walczących o wolność Ukrainy, poległych w strefie operacji antyterrorystycznej ATO i na Majdanie w Kijowie, a także polskie kwatery wojenne w Hołosku, Zboiskach, Malechowie i Mościskach. Wizyta w Mościskach będzie również okazją do zapoznania się z problematyką konserwatorską malowideł ściennych w miejscowym kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Na Ukrainie z funduszy MKiDN finansowane są obecnie m.in. prace konserwatorskie kwater wojskowych (np. powstańców listopadowych, tzw. Żelazna Kompania na Cmentarzu Łyczakowskim), nowe upamiętnienia (np. nowe pochówki na cmentarzu wojskowym w Mościskach) oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. (PAP)

masl/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL