Wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości został złożony w piątek w Paryżu, w siedzibie UNESCO. To pierwszy polski wniosek ws. wpisu na tę listę - poinformowało MKiDN.
Wniosek, podpisany przez wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, złożyła polska delegacja ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Decyzja o wpisie podjęta zostanie w grudniu 2018 r. podczas posiedzenia Komitetu Międzyrządowego.
Jak poinformowało MKiDN, szopkarstwo krakowskie jest tradycyjnym rzemiosłem, "którego przejawy odnoszą się do wiedzy i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców Krakowa". Zaznaczono, że nabywanie umiejętności wykonywania szopki krakowskiej odbywa się w oparciu o przekaz rodzinny, obserwację oraz w relacji mistrz-uczeń.
Szopka krakowska jest konstrukcją, która ukazuje scenę Bożego Narodzenia w otoczeniu najsłynniejszych zabytków Krakowa. "Za pomocą figurek, często wprawianych mechanicznie w ruch, prezentowane są w niej także - czasami podświetlane - sceny nawiązujące do wydarzeń historycznych, kulturalnych i społecznych, przede wszystkim z życia miasta, ale także z Polski i świata" - zaznaczono.
Dodano także, że "każdy z twórców ma własną technikę konstruowania szopki, a także własny styl, kolorystykę, czerpie z inspirację z odmiennych styków architektonicznych. Szopkarstwo krakowskie, znane od XIX wieku, jest stale odtwarzane, a zarazem ulega zmianom pod wpływem otaczającej twórców rzeczywistości. Od kilkudziesięciu lat powstające dla uczczenia Bożego Narodzenia szopki wystawiane są na pokaz w ramach konkursu, który jest organizowany cyklicznie od 1937 r., z przerwą na lata II wojny światowej".
Przypomniano również, że co roku, w pierwszy czwartek grudnia, twórcy zbierają się przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie, aby zaprezentować efekt swojej artystycznej pracy. Od pierwszej niedzieli grudnia do ostatniej niedzieli lutego konkursowe szopki prezentowane są na wystawie w Muzeum Historycznym Krakowa. Placówka posiada największą w Polsce kolekcję tego typu obiektów - około 300 egzemplarzy.
Lista reprezentatywnego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO powołana została na mocy konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r., ratyfikowanej przez Polskę w 2011 r. Lista liczy obecnie 336 wpisów z całego świata - obejmuje m.in. jogę z Indii, rumbę z Kuby, hiszpańskie obchody Fiesta de Las Fallas czy teatr lalkowy z Czech i Słowacji. (PAP)
pj/ itm/