Katowicki Kościół obchodził w niedzielę rocznicę beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy, śląskiego kapłana zgładzonego w 1942 r. przez Niemców. To święty z okresu II wojny światowej, dany nam na czas wojny, która toczy się za naszymi wschodnimi drzwiami – mówił abp Wiktor Skworc.
Podczas mszy św. w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, metropolita katowicki zauważył, że wojna na Ukrainie swoimi skutkami dotyka nas wszystkich.
"A my, jak nasz błogosławiony (ks. Jan Macha - PAP), męczennik miłości miłosiernej, pomagamy na miarę możliwości ofiarom wojny. I dziękujemy mu za to, że inspiruje młodzież i sportowców; patronuje seminarium duchownemu i Caritas. Przed beatyfikacyjnym obrazem (...) urządzono miejsce modlitwy i składania próśb o jego wstawiennictwo" - powiedział arcybiskup.
Metropolita zacytował jedno z kazań błogosławionego ks. Machy, w którym mówił on, iż "Opatrzność boża dopuszczająca na nas różne przykrości i dolegliwości, nie na to je dopuszcza, by nas dręczyć, lecz aby nas wypróbować, uświęcić i zbawić".
"Wprawdzie zamiary boże są dla nas często niezrozumiałe, lecz pochodzi to stąd, że my patrzymy tylko na chwilę obecną i chcemy, by ona była dla nas korzystną. Bóg zaś obejmuje swoją opatrznością całe nasze życie i wieczność naszą, by nam ułatwić osiągnięcie ostatecznego celu" - cytował abp Skworc słowa błogosławionego kapłana.
W swojej homilii metropolita nawiązał też do setnej rocznicy powołania przez papieża Piusa XI Administracji Apostolskiej dla Śląska Górnego. Administracja przygotowała fundament pod diecezję katowicką, która powstała trzy lata później. Metropolita przypomniał postać administratora apostolskiego i pierwszego biskupa Augusta Hlonda. Mówił też o drugim z kolei biskupie Arkadiuszu Lisieckim, który wbił pierwszą łopatę pod fundamenty katedry, oraz trzecim biskupie - Stanisławie Adamskim, który położył kamień węgielny pod tę budowę.
Abp Skworc zauważył, że w latach poprzedzających jubileusz 100-lecia katowickiego Kościoła, katedra została odnowiona. "Nad wejściem został umieszczony tympanon - zwieńczenie, przedstawiające hołd ludu śląskiego dla Chrystusa Króla. W projekcie sprzed 100 laty miał być wykutym w kamieniu programem wzywającym do oddawania czci Jezusowi Chrystusowi. Dziś niesie to samo przesłanie, z tym jednak, że stał się już pomnikiem wierności Chrystusowi Królowi wielu pokoleń żyjących na Górnym Śląsku" - powiedział hierarcha.
Na koniec odpustowej mszy arcybiskup wręczył siedmiu osobom medal "Pro Christi Regno", zaś każdy obecny dostał przy wyjściu z katedry jabłko - symbol władzy królewskiej Jezusa. Jabłka przyjechały do Katowic z tarnowskich sadów. Wspólnota Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego otrzymała natomiast symboliczne złote jabłko. To wyróżnienie przyznane przez abp. Skworca za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W seminarium powstał jeden z pierwszych punktów recepcyjnych dla Ukraińców, który działa do dziś.(PAP)
mab/ aszw/