Szef MON Mariusz Błaszczak przekaże archiwalne dokumenty, plany, rzuty i fotografie Pałacu Saskiego zachowane w Wojskowym Biurze Historycznym. Ma to związek z zapowiedzianą przez Andrzeja Dudę odbudową Pałacu Saskiego.
11 listopada tego roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o odbudowie Pałacu Saskiego.
Jak podkreślił wydział prasowy MON w przesłanym PAP komunikacie "zachowane w zasobie WBH materiały archiwalne Dowództwa Okręgu Korpusu nr 1 w Warszawie oraz Departamentu Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych - plany, rzuty poziome oraz fotografie - pozwalają na wierne odtworzenie klasycystycznej bryły pałacu Saskiego".
Materiały zawierają m.in. dokumentację z 1923 r. dotyczącą przebudowy Pałacu Saskiego przez Biuro Architektoniczne Aleksandra Sygietyńskiego, warszawskiego architekta i urbanisty. Pośród archiwaliów znajduje się także plan sytuacyjny placu Saskiego z zaznaczonym i przekreślonym odręcznie obrysem soboru św. Aleksandra Newskiego i wolnostojącej dzwonnicy soborowej.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. w budynkach Pałacu Saskiego mieścił się Sztab Generalny Wojska Polskiego, sobór natomiast do czasu jego wyburzenia, tj. do 1926 r. pełnił rolę kościoła garnizonowego WP, w którym m.in. celebrowano uroczyste nabożeństwa z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych podczas świąt państwowych.
Wiele planów pałacu to tzw. plany wykonawcze gmachu Sztabu Generalnego, które dotyczą gruntownej modernizacji przeprowadzonej przez Sygietyńskiego. W zbiorach ikonograficznych przechowywanych w WBH, w kolekcji fotografii przedstawiających uroczystości państwowe odbywające się na placu Saskim w dwudziestoleciu międzywojennym, znajduje się kilkanaście zdjęć, na których widoczny jest pałac Saski - kolumnada, skrzydła boczne budynku oraz detale architektoniczne. (PAP)
autor: Krzysztof Kowalczyk
krz/ godl/