Polska po 1989 roku

29.11.2018 aktualizacja 30.11.2018

MON przekaże Kancelarii Prezydenta RP dokumentację Pałacu Saskiego

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Saskim. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego przed Pałacem Saskim. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

Szef MON Mariusz Błaszczak przekaże archiwalne dokumenty, plany, rzuty i fotografie Pałacu Saskiego zachowane w Wojskowym Biurze Historycznym. Ma to związek z zapowiedzianą przez Andrzeja Dudę odbudową Pałacu Saskiego.

11 listopada tego roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o odbudowie Pałacu Saskiego.

Jak podkreślił wydział prasowy MON w przesłanym PAP komunikacie "zachowane w zasobie WBH materiały archiwalne Dowództwa Okręgu Korpusu nr 1 w Warszawie oraz Departamentu Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych - plany, rzuty poziome oraz fotografie - pozwalają na wierne odtworzenie klasycystycznej bryły pałacu Saskiego".

Materiały zawierają m.in. dokumentację z 1923 r. dotyczącą przebudowy Pałacu Saskiego przez Biuro Architektoniczne Aleksandra Sygietyńskiego, warszawskiego architekta i urbanisty. Pośród archiwaliów znajduje się także plan sytuacyjny placu Saskiego z zaznaczonym i przekreślonym odręcznie obrysem soboru św. Aleksandra Newskiego i wolnostojącej dzwonnicy soborowej.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. w budynkach Pałacu Saskiego mieścił się Sztab Generalny Wojska Polskiego, sobór natomiast do czasu jego wyburzenia, tj. do 1926 r. pełnił rolę kościoła garnizonowego WP, w którym m.in. celebrowano uroczyste nabożeństwa z udziałem najwyższych władz państwowych i wojskowych podczas świąt państwowych.

Wiele planów pałacu to tzw. plany wykonawcze gmachu Sztabu Generalnego, które dotyczą gruntownej modernizacji przeprowadzonej przez Sygietyńskiego. W zbiorach ikonograficznych przechowywanych w WBH, w kolekcji fotografii przedstawiających uroczystości państwowe odbywające się na placu Saskim w dwudziestoleciu międzywojennym, znajduje się kilkanaście zdjęć, na których widoczny jest pałac Saski - kolumnada, skrzydła boczne budynku oraz detale architektoniczne. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL