Msza św. w kościele św. Aleksandra w Warszawie zapoczątkowała VI Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Jego uczestnicy będą debatować m.in. nad problemem stosunku Kościoła do Unii Europejskiej i solidarności społecznej.
Festiwal zainaugurowała msza św. pod przewodnictwem przewodniczącego Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski bpa Mariana Florczyka w kościele św. Aleksandra w Warszawie.
W homilii bp Florczyk podkreślił, że podczas Festiwalu poruszony zostanie m.in. temat solidarności społecznej.
"Solidarność od roku 1980 to dla wielu z nas słowo bliskie, które wstrząsnęło światem polityki. Dla jednych to słowo dziś wywołuje łzy w oczach, niesie nadzieję i dumę, a u innych wywołuje złość, gorycz i poczucie przegranej" – ocenił.
Zdaniem hierarchy, "solidarność to postawa człowieka i ludzi wobec praw ludzkich i wobec człowieka". "Solidarność to wzajemna relacyjność. Jeżeli ta relacyjność jest nacechowana prawdą, miłością, odpowiedzialnością, poszanowaniem godności każdego człowieka i obroną tej godności – to może być solidarność przygniatająca wroga (...). Solidarność oparta na wartościach takich, jak miłość, sprawiedliwość, odpowiedzialność, gromadzi ludzi we wspólnotę dla dobra wspólnego, dla zgody i dla pokoju" – zastrzegł.
Jednak – jak zastrzegł bp Florczyk – istnieje również solidarność w złu. "Można być solidarnym w dobrym i w złym, w miłości i w nienawiści, w prawdzie i w kłamstwie" – ocenił. Dodał, że solidarność oparta na kłamstwie i pogardzie tworzy grupy przestępcze i gangi.
Przypomniał encyklikę "Rerum novarum", w której papież Leon XIII stwierdził, że solidarność to cnota moralna niezbędna dla jednostki, wspólnot ludzkich i narodu. "To solidarność niezbędna do budowania dobra wspólnego, do życia w pokoju i wzajemnej odpowiedzialności" – mówił.
Przypomniał również słowa z encykliki papieża Jana Pawła II "Sollicitudo rei socialis", że solidarności nie można mylić z "nieokreślonym współczuciem czy powierzchownym rozrzewnieniem wobec zła". "Przeciwnie, jest to mocna i trwała wola angażowania się na rzecz dobra wspólnego, wszystkich i każdego" – mówił.
"Solidarność jest sposobem życia. Trzeba być z innymi i dla innych" – podkreślił bp Florczyk.
Jak stwierdził, "Bóg jest solidarny z człowiekiem w miłości i w przebaczeniu". "Jeżeli człowiek wpatrzy się i wcieli w siebie Jego naukę i słowa, pozostanie solidarny nie tylko z Bogiem, ale wówczas pozostanie solidarny z każdym człowiekiem, z bliźnimi. Jezus, nasz Pan, zwany Emmanuelem, a więc Bogiem z nami, był solidarny z wieloma ludźmi – z głodnymi i z chorymi" – zastrzegł.
Dodał, że jako chrześcijanie powinniśmy tworzyć nie tylko solidarność związkową, ale przede wszystkim solidarność "społeczną, międzyludzką, narodową i międzynarodową", której wzorem ma być Bóg.
Członek rady programowej FKNS ks. prof. Piotr Mazurkiewicz zaznaczył, że ideą Festiwalu jest upowszechnianie rozmaitych zagadnień z zakresu nauki Kościoła i podejmowanie refleksji nad bieżącymi sprawami.
Poinformował, że uczestnicy Festiwalu podejmą w tej edycji m.in. temat Unii Europejskiej.
"Kiedy myślimy o akcesji Polski do UE, Kościół poprzez głos biskupów udzielił wsparcia dla akcesji. W związku z tym, po latach od tego wydarzenia, pojawia się pytanie o rozliczenie się z tej decyzji, o odpowiedzialność. Zwłaszcza, kiedy patrzymy dziś na to, jak UE obecnie wygląda i jak się ustosunkowuje do pewnych ważnych dla Kościoła spraw" – zaznaczył.
Wśród niepokojących kwestii ks. prof. Mazurkiewicz wymienił dążenie KE do legalizacji związków jednopłciowych we wszystkich krajach członkowskich i podejmowanie przez PE rezolucji w sprawie prawa do aborcji.
"Na przykład w jednej z rezolucji, która potępiała Polskę za kwestię praworządności, słowo aborcja padło 86 razy" – mówił.
Dodał, że wybuch wojny w Ukrainie uświadamia, że "nie ma innej struktury gwarantującej bezpieczeństwo niż państwa narodowe". "Jeśli ludzie mają poświęcać swoje życie, to muszą wiedzieć, dlaczego. UE, jako struktura polityczno-gospodarcza, nie wzbudza tego typu emocji i nie dostarcza tego typu argumentów. To wymaga zastanowienia się, zwłaszcza w momencie, gdy pojawia się pomysł federalizacji UE" – powiedział.
Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej odbędzie się w hotelu Sound Garden w Warszawie. We wtorek uczestnicy wysłuchają m.in. dwóch debat: "Silna czy krucha – jaka jest Unia Europejska?" oraz "Gospodarka – rozwój czy upadek?".
Na godz. 18.30 zaplanowano uroczystą galę połączoną z prezentacją publikacji dyrektorki Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu prof. Chantal Delsol pt. "Zmierzch uniwersalności".
W środę uczestnicy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z podstawowych metod zarządzania przedsiębiorstwem i wysłuchać debaty "Nikt nie jest samotną wyspą – KNS w teorii i praktyce".
Organizatorem festiwalu jest Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" I Fundacja Obserwatorium Społeczne.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/