Program stypendialny dla osób z Ukrainy posiadających wykształcenie konserwatorskie uruchamia Fundacja Auschwitz-Birkenau we współpracy z Muzeum Auschwitz – zakomunikowało w czwartek muzeum. To wyraz solidarności z Ukraińcami, których kraj zaatakowała Rosja.
„W szczególnej sytuacji, kiedy dziesiątki i setki tysięcy obywateli Ukrainy ucieka do Polski z powodu rosyjskiej agresji, Fundacja Auschwitz-Birkenau we współpracy z Muzeum Auschwitz zdecydowały się na działania pomocowe. Dla osób z Ukrainy posiadających wykształcenie konserwatorskie Fundacja uruchamia program stypendialny dla rozwoju zawodowego w zakresie konserwacji obiektów martyrologii, przeznaczony dla konserwatorów i konserwatorek z Ukrainy, w celu wyrównania szans na rynku pracy” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.
Jak dodał, projekt polegał będzie na konserwacji historycznych przedmiotów związanych z niemieckim obozem Auschwitz. Stypendia zostaną sfinansowane ze specjalnie wyasygnowanych na ten cel środków Fundacji Auschwitz-Birkenau. „Stypendia będą przyznawane na 6 miesięcy. Muzeum Auschwitz zapewni zakwaterowanie oraz wdroży stypendystów w prace projektowe. Nie jest wymagana znajomość języka polskiego” – powiedział Sawicki.
Muzeum prosi wszystkich zainteresowanych o przesyłanie wniosków z krótką informacją o wykształceniu i projektach konserwatorskich, w których uczestniczyli. Można je nadsyłać od 7 marca w językach ukraińskim, polskim lub angielskim na adres: kadry[at]auschwitz.org.
Regulamin stypendiów zostanie opublikowany na tej stronie internetowej muzeum na początku przyszłego tygodnia.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/