Sport w II RP

22.02.2017

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu apeluje o przedwojenne pamiątki sportowe z Kresów

Fotografia grupowa uczestników kursu przodowników gier sportowych we Lwowie. 1933 r. Fot. NAC Fotografia grupowa uczestników kursu przodowników gier sportowych we Lwowie. 1933 r. Fot. NAC

O przekazanie przedwojennych pamiątek sportowych z Kresów Wschodnich - dokumentów, fotografii, sprzętu, medali i elementów strojów - zaapelowało w środę Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Dary zasilą muzealne zbiory oraz wzbogacą okolicznościową wystawę.

Akcja związana jest z przygotowaniami do wystawy poświęconej początkom sportu kwalifikowanego na Kresach Wschodnich. Tematyka kresowa nie jest bytomianom obca. Bytom był bowiem jednym z miast, do którego trafiła duża część Kresowian, wysiedlonych ze swych rodzimych stron po II wojnie światowej.

Przedsięwzięcie jest również pokłosiem poprzedniego apelu muzeum o przekazanie pamiątek dotyczących losów bytomian i mieszkańców Górnego Śląska. Dary te zbierano podczas ubiegłorocznego II Światowego Zjazdu Bytomian.

"Darczyńcy przekazali nam wówczas 123 obiekty. To przede wszystkim pamiątki rodzinne, fotografie, pocztówki, dokumenty, świadectwa szkolne i czeladnicze, odznaczenia przedwojenne i tekstylia. Po sukcesie ubiegłorocznej akcji postanowiliśmy zorganizować kolejną, ale tym razem już skonkretyzowaną" – powiedziała PAP Małgorzata Iwanek z Muzeum Górnośląskiego.

Tym razem muzealnicy apelują o przedwojenne pamiątki sportowe z terenów Kresów Wschodnich, takie jak dokumenty, fotografie, dyplomy, sprzęt sportowy, elementy strojów sportowych, medale, pamiątki po znanych sportowcach, pocztówki lub inne przedmioty związane z historią sportu na Kresach do 1939 r.

Pamiątki te zasilą zbiory muzeum, a część z nich zostanie zaprezentowana na wystawie, której wernisaż zaplanowano na 18 maja.

Przedmioty będzie można przekazać 10 i 11 marca (piątek i sobota) w siedzibie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Jeśli ktoś chciałby się pochwalić swoimi pamiątkami, ale jest z nimi związany i nie chce ich na stałe przekazać, może je przynieść, a muzealnicy je sfotografują lub zdigitalizują. Wówczas np. zdjęcia tych przedmiotów mogą się znaleźć w multimedialnej prezentacji, towarzyszącej wystawie.

W ub. r. instytucja otrzymała od darczyńców 433 eksponaty o łącznej wartości ponad 22 tys. zł.

Muzeum Górnośląskie - jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego - zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r.(PAP)

akp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL