Muzeum Okręgowe w Toruniu od 6 lipca zaprezentuje nieznane oblicze Ratusza Staromiejskiego. Zwiedzający będą mogli zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne dla gości - tajne przejścia, ukryte sale, mroczne piwnice. Trafią m.in. do Sali Rady czy Sali Sądowej.
Oprowadzanie po budowli z XIII wieku pod hasłem "Ratusz nieznany" jest pomysłem Muzeum Okręgowego na przyciągniecie torunian i gości do tego miejsca w trakcie wakacji.
"Przygotowaliśmy dla wszystkich możliwość zwiedzenia na co dzień niedostępnych miejsc w Ratuszu Staromiejskim. To tajemnicze przejścia i pomieszczenia, które mogą poruszyć wyobraźnię każdego. Co ciekawe, także osoby pracujące w muzeum, na etapie tworzenia tej koncepcji, poznawały jego inne, wcześniej niedostrzegane oblicze" - powiedziała PAP Justyna Nowak z działu promocji Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Zwiedzający przejdą przez wszystkie poziomy średniowiecznej budowli - od piwnic, a skończywszy na wieży.
"Niewiele osób, nawet obeznanych z naszym muzeum, wie o tym, że tutaj odbywały się wiele wieków temu tortury. Chcemy rozwiać sporo mitów i zachęcić do zaznajomienia się z historią jednej z najciekawszych toruńskich budowli. Zainteresowanie jest bardzo duże. Dotychczas przewidywaliśmy zwiedzanie w pięciu terminach od 6 lipca do 24 sierpnia, ale będziemy chcieli zwiększyć tę liczbę, gdyż już mamy komplet uczestników we wcześniej zaplanowanych terminach. Akcja może być kontynuowana również jesienią" - dodała Nowak.
Przewodnik w trakcie zwiedzania zabierze gości m.in. do Sali Sądowej, Sali Wagi, Piwnicy Gdańskiej, gdzie składowane było dawniej piwo oraz wino, Sali Konfraterni Artystów, Sali Sądowej, galerii sztuki gotyckiej, galerii malarstwa i rzeźby polskiej czy Sali Rady. Wiele osób będzie mogło po raz pierwszy zobaczyć skarb ze Skrwilna i Nieszawy. Jednym z ostatnich przystanków wycieczek będzie Sala Królewska
Ratusz Staromiejski w Toruniu powstawał etapami na przełomie XIII i XIV wieku. Obiekt został przebudowany w XVII wieku i odbudowany po wielkim pożarze w XVIII wieku, do którego doszło podczas oblężenia miasta przez szwedzkie wojska. Remont ratusz przeszedł również w latach 50. i 60. XX wieku, gdy zaadaptowano go na potrzeby muzeum. Jest to główna budowla świecka w kompleksie staromiejskim wpisanym od 1997 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Muzeum przez cały rok można odwiedzać wystawy czasowe, a w stałych zbiorach są m.in. obrazy Jana Matejki, Witkacego, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego oraz Juliana Fałata.(PAP)
twi/ itm/